در حال بارگذاری ...

« روزی که زمین گریست» در تماشاخانه استاد هودی شیراز به صحنه رفت

« روزی که زمین گریست» تازه ترین اثر نمایشی گروه تئاتر پویا به نویسندگی و کارگردانی عباس چهل تنان ، در تماشاخانه استاد هودی شیراز به روی صحنه رفت

به گزارش تئاتر فارس ، نمایش آیینی و مذهبی « روزی که زمین گریست» تازه ترین اثر نمایشی گروه تئاتر پویا به نویسندگی و کارگردانی عباس چهل تنان ، در تماشاخانه استاد هودی شیراز به روی صحنه رفت.

گروه  تئاتر  پویا یکی از قدیمی ترین گروه های نمایشی کشور است که از سال ١٣٦٦ فعالیت خود را در زمینه نمایش های کودک و نوجوان و پس از آن با سایر گونه های نمایشی ادامه داده و از سال ١٣٩٠ تا کنون یکی از فعالترین گروه های نمایشی است که اکثر نمایش های به اجرا رفته توسط این گروه جزء پرمخاطب ترین نمایش های چند سال اخیر بوده است.

سوختن مدام بر محور صندوق نسوز، همه دزدها دزد نیستند، وقتی وودی آلن مادام بواری را ترجیح می دهد، روایتی دیگر از آرش، بند باز، رودگونه ، چند روایت نامعتبر . مجلس سیاه بازی، جسد های پستی، مجلس ضربت زدن  ، سه روایت عاشقانه از عشق ، پره ی پروانه پولادی ، مجلس موسیقی و...از جمله فعالیت های چند سال اخیر گروه است.

در کنار این اجراها ، آموزش نیروهای جوان و مستعد برگزاری دوره های مختلف آموزشی و همچنین برگزاری برنامه های نمایشنامه خوانی و ... از جمله فعالیت های این گروه در سی و دومین سال فعالیت است 

نمایش « روزی که زمین گریست » به نویسندگی و کارگردانی عباس چهل تنان است که با حضور بازیگران جوان گروه تئاتر پویا  میزبان عموم علاقه‌مندان و هنر دوستان شیرازی خواهد بود.

«روزی که زمین گریست»  با نگاهی به حادثه کربلا و قیام امام حسین (ع) بازماندگان کربلاست است و در این مسیر روایت قیام و شهادت ایشان را از زبان مشک و آب و خنجر و نیزه  بازنمایی می‌کنند.

عباس چهل‌تنان نویسنده و کارگردان در ادامه فعالیت خود و روایات نمایشی که سالهای قبل از طریق شیوه‌های تعزیه و نمایش به صحنه برده است، این بار در تجربه‌ای متفاوت از تعزیه با الهام از شیوه‌های روایت در نمایش ایرانی در کنار طراحی‌های تئاتر معاصر این اثر را به مدد بازیگران بزرگسال در کنار بازیگران خردسال برای اجرا آماده کرده است.

عباس چهل تنان؛ فرم و شکل تازه‌ای از تئاتر دینی ارایه می کند

عباس چهل‌تنان درباره این نمایش گفت: با توجه به فعالیت‌های پیشین گروه در زمینه تعزیه، امسال هم با فرم و شکل تازه‌ای از تئاتر دینی در خدمت مخاطبان هستیم و هدف اصلی گروه تئاتر پویا علاوه بر تجربه در فرم‌ها و شیوه‌های اجرایی رسیدن به یک مولفه و زبان نمایشی است.

وی افزود: متاسفانه به دلیل مشکلات متعدد و تنگناها و مشکلاتی که گروه‌های نمایشی با آن دست به گریبان هستند و همچنین عدم حمایت همه جانبه از سوی تمامیت مدیریت فرهنگی تنها دلخوشی نمایشگران همدلی و همراهی مخاطبان تئاتر است.

چهل تنان همچنان امیدوار است در آینده علاوه بر حمایت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد همراهی و حمایت سایر نهادها و سازمان‌ها از هنر تئاتر باشیم چراکه بی‌تردید تئاتر می‌تواند به عنوان یک پدیده اجتماعی فرهنگ‌ساز به بهبود معضلات و مشکلات فرهنگی و اجتماعی کمک کند.

در این نمایش بازیگران مختلف از نسل های مختلف تئاتر و اعضا گروه  تئاتر  پویا در کنار بازیگران جوانی که سالها قبل در سایر تعزیه های این کارگردان حضور داشتند به ایفای نقش پرداخته اند .

درنا نصرت ابادی ، نیلوفر تقوی فرد ،حمید فهندژ سعدی ، احمد رضا دهقانی ، نیلوفر تقوی فرد ، پویا چهل تنان ، نوید حیدرپور ، تینا گندم کار ، تانیا نظری ، کاوه خواجه ، مهیار زاهدی و... به عنوان بازیگر به ایفای نقش پرداخته اند.

این نمایش با همکاری انجمن هنرهای نمایشی فارس ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز و موسسه فرهنگی و هنری بهونه به روی صحنه میرود.

نویسنده و کارگردان: عباس چهل تنان
مدیر اجرایی: نوید جعفری
مدیر پروژه: حسین چناری
مشاور کارگردان: علیرضا جهاندیده
طراح و اجرای گریم و ساخت ماسک: اردلان خرم نیا
طراحی و ساخت دکور: حسین چناری ، سعید کامکار
بازیگردان: مهری منصوری
مدیر تولید: درنا نصرت آبادی،مدیر صحنه: احمد رضا دهقانی ،منشی صحنه : سمانه پذیرایی 
دستیاران صحنه : زهرا اوجی ، فرشته خادم صادق ، حسین محمودی ، مهدی دقت، بهراد ریسمانچی 
بازیگران:
درنا نصرت آبادی، نیلوفر تقوی فرد، حمید رضا فهندژ سعدی ، احمدرضا دهقانی ، زهرا صالحی کلاهی ، سمانه پذیرایی ، کاوه خواجه ، 
مهیار زاهدی ، علیرضا نوروزی ، سعید سالار پور ، فاطمه مقدسی ، آناهیتا نیک نژاد ، علیرضا جوانمردی ، حیدر هاشم پور ، 
ملیکا معصومی ، فاطمه آزادی ، ابوالفضل زارعی ، فاطمه دهقانی ، محمد رضا فلامرزی ، امیر حسین زارع 
بازیگران کودک :
پویا چهل تنان، پرهام احمدی ، ملیکا نعمتی ، مریم میرشکاری ، نوید حیدرپورفرد، تانیا نظری پارسا  ، تینا گندم کار
با قدردانی از :
اصغر زیبایی نژاد ، حمید وامق ، مهدی هنرجویان ، سید علیرضا موسوی ، هادی دشت پیما 
با سپاس از:
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسالمی فارس
انجمن هنرهای نمایشی فارس
سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز
موسسه فرهنگی و هنری بهونه

این نمایش با حضور بیش از 35 بازیگر خردسال ، کودک و نوجوان در کنار بازیگران بزرگسال از چهارم تا نوزدهم مهر در تالار استاد هودی ، ساعت 18:30 در تماشاخانه استاد هودی شیراز میزبان هنرمندان و عموم مخاطبان خواهد بود.
مطالب مرتبط

از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز

فراخوان اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی «جامعه نگار»  استان فارس منتشر شد
از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز

فراخوان اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی «جامعه نگار» استان فارس منتشر شد

معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز با همکاری انجمن هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به منظور ارتقاء و اعتلای سطح کیفی نویسندگان بومی ، اولین جشنواره ملی مجازی نمایشنامه نویسی همزمان با سال " جهش تولید " به صورت آنلاین برگزار می نماید .

|

در دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد:

فعالیت‌های پیش روی انجمن نمایش فارس شتاب گرفت
در دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد:

فعالیت‌های پیش روی انجمن نمایش فارس شتاب گرفت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در دیدار با هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان گفت: کرونا ضربه‌های زیادی به بدنه هنر تئاتر وارد کرده و علاوه بر اینکه حفظ سلامت هنرمندان و بررسی و رفع دغدغه‌ها و آسیب‌ها از همه چیز مهم‌تر است، اما جای بسی خرسندی است که فعالیت‌های پیش ...

|

پس از بررسی و داوری ۷۶ اثر نمایشی از سراسر کشور؛

راهیابی «واقعه خوانی سی‌ام صفر دویست و سه» به مرحله نهایی جشنواره تئاتر آیات
پس از بررسی و داوری ۷۶ اثر نمایشی از سراسر کشور؛

راهیابی «واقعه خوانی سی‌ام صفر دویست و سه» به مرحله نهایی جشنواره تئاتر آیات

هیئت داوران سومین جشنواره سراسری تئاتر آیات پس از بررسی و داوری ۷۶ اثر نمایشی از سراسر کشور، ۲۳ متن نمایشی را برای شرکت در جشنواره معرفی کردند.

|

آثار نهایی جشنواره نمایشنامه‌نویسی گلدسته‌ها معرفی شدند؛

راهیابی نمایشنامه «رخت شور» از فسا به مرحله نهایی
آثار نهایی جشنواره نمایشنامه‌نویسی گلدسته‌ها معرفی شدند؛

راهیابی نمایشنامه «رخت شور» از فسا به مرحله نهایی

آثار نهایی جشنواره نمایشنامه‌نویسی گلدسته‌ها در ۲ بخش نهایی و مشروط معرفی شدند و نمایشنامه «رخت شور» نوشته محمدعلی دستان از شهرستان فسا در این رویداد به مرحله نهایی رسید.

|

درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه
درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه

تئاتر فارس_ سمیرا متین نژاد؛ توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در کلان‌شهر شیراز اهمیت بسیار دارد؛ با این حال با گذشت قریب به ۱۰ سال از آغاز ساخت نخستین پروژه تالار مرکزی این شهر، همچنان چشم عنایت به دستان دولت و سرمایه‌گذاران دوخته شده است.

|

منتخبان بخش صحنه‌ای جشنواره «تئاتر مقاومت» معرفی شدند؛

حضور پررنگ  فارس در هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت
منتخبان بخش صحنه‌ای جشنواره «تئاتر مقاومت» معرفی شدند؛

حضور پررنگ فارس در هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت

آثار "آنجا که آب ما را می‌برد، نویسنده فرهاد ارشاد کارگردان محمدصادق علی‌پور"، "فرار بزرگ، نویسنده اصغر گروسی کارگردان اصغر گروسی" ، "اروندرود امشب را فراموش نخواهد کرد، نویسنده مسعود احمدی کارگردان سید امین پرس"، "قاسم غریب، نویسنده اسماعیل سلیمانیان کارگردان محمد فروزانی" ...

|

نظرات کاربران