در حال بارگذاری ...
گفت‌و‌گو با کارگردان حاضر در جشنواره تئاتر منطقه‌ای (پارس):

ایوب رحیمی: جشنواره‌های منطقه‌ای، جانی تازه به تئاتر کشور می‌‌بخشند

ایوب رحیمی، کارگردان نمایش «دختر ساحل» که در جشنواره تئاتر پارس حضور دارد، بر این باور است که جشنواره‌های منطقه‌ای، میدان‌گاهی ارزشمند برای رقابت و رفاقت هنرمندان هستند که به تئاتر کشور، جانی تازه می‌‌بخشند.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس،گروه‌های نمایشی استان‌های هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، خوزستان، یزد، قم و کرمان، با اجرای ۱۹ نمایش صحنه‌ای و 14 اثر خیابانی، از پنجم تا هشتم دی در جشنواره منطقه‌ای پارس که به میزبانی شیراز برگزار می‌شود، به رقابت می‌پردازند.

ایوب رحیمی، با کارگردانی نمایش «دختر ساحل» از شهرستان مینابِ هرمزگان، در این جشنواره حضور دارد. این نمایش، ظهر روز نخست جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس (سه‌شنبه 5 دی)، در سالن استاد لایق روی صحنه می‌رود.

این کارگردان، با بیان اینکه مدت 20 سال است که به‌ عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر در عرصه تئاتر فعالیت دارد، درباره برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای گفت: «این رویداد مهم و پر از آموزش و تجربه، چندین سال متوقف بود و این بستر مهم برای هنرمندان از دسترس خارج شده بود. با شروع دوباره جشنواره‌های منطقه‌ای، خونی تازه‌ در رگ‌های هنر نمایش جاری شد که البته نیاز مبرم به حمایت بیشتر دارد که درخور هنر تئاتر ایران باشد.»

رحیمی ادامه داد: «با همت هنرمندان، تئاتر دوباره جان تازه گرفته است و هنرمندان با اجراهای عمومی، تماشاگران و علاقه‌مندان را به سالن می‌کشانند و این قابل ستایش است»

این کارگردان با اشاره به اینکه اجرای تئاتر باعث ایجاد شور و نشاط بین مردم و پویایی جامعه می‌شود، توضیح داد: «علاوه بر سرگرمی و تفریح، آموزش‌های بسیاری هم از طریق هنر تئاتر شکل می‌گیرند. همین جشنواره‌های منطقه‌ای، میدان‌گاهی بسیار عالی برای رقابت و رفاقت هنرمندان تئاتر هست که اگر نگاهی عمیق‌تر به این رویداد شود، می‌تواند به دانشگاهی هنری تبدیل شود »

 او تاکید کرد: «حمایت از هنر تئاتر و هنرمندان، باید بسیار مهندسی شده و دقیق باشد تا جامعه‌ای رو به رشد و ترقی داشته باشیم.»

در نمایش «دختر ساحل»، ابوالقاسم احدیان، ماهان صابری، عبدالله ذاکری، کاظم ذاکری بازی می‌کنند.

نویسنده متن عبدالله ذاکری و مشاور کارگردان، جعفر قاسمی است.

بیست‌و‌هشتمین جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای، به میزبانی استان‌های فارس، خراسان رضوی، سمنان و آذربایجان شرقی برگزار می‌شود و برگزیدگان این رویداد هنری‌، به چهل‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر راه پیدا خواهند کرد.
نظرات کاربران