در حال بارگذاری ...
طراح نور و بازیگر تئاتر شیراز:

سعید نظری: با ارائه آثار پر محتوا تماشاگر را به سالن دعوت کنیم

سعید نظری بازیگر و طراح نور تئاتر که این روزها با نمایش اسب قاتلین در تماشاخانه استاد لایق شیراز میزبان علاقه‌مندان است می‌گوید تئاتر چند سالی است که در سبد فرهنگی خانواده‌ها قرارگرفته. با توجه به شرایط اقتصادی و جو حاکم بر جامعه نمی‌توان از عدم حضور هنرمند و هنردوست در کنار یکدیگر گله کرد، ولی می‌توان با ارائه آثار مناسب که حرفی در محتوای خود دارند مخاطبین را به سالن‌های تئاتر دعوت کرد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در فارس، سعید نظری که بیشتر او را به‌عنوان کارگردان و بازیگر آثار نمایش خیابانی می‌شناسیم در کارش را نزد استاد ابوالقاسم پور شکیبایی و استاد هودی در شیراز شروع کرده‌است. در ابتدا فقط در حیطه بازیگری مشغول بود و با کمک اساتیدی چون ایرج صغیری، زنده‌یاد امین تارخ و سیروس شاملو علاوه بر بازیگری در کارگردانی و طراحی نیز فعالیت خود را ادامه داد. طراحی نور و صحنه را به‌طور تخصصی و علمی چند سال قبل در تهران با نمایشنامه گل‌های آفتاب‌گردان آغاز کرد و در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر یک‌بار کاندیدای طراحی صحنه و یک‌بار کاندیدای طراحی نور شده است.

«اسب قاتلین» که در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مورد توجه ویژه قرار گرفت، این روزها در تماشاخانه لایق شیراز روی صحنه است؛ به همین بهانه با سعید نظری طراح نور و صحنه و بازیگر  این نمایش، گفت‌وگو کرده‌ایم که می‌خوانید.

سعید نظری در خصوص طراحی نور و بازی در نمایش اسب قاتلین گفت: «در نمایش اسب قاتلین علاوه بر طراحی نور بازیگر نقش مباشر هم هستم، مباشر شخصیتی است که دارای قدرت نظامی‌گری بوده و امور بیرونی عمارت اربابی را انجام می‌دهد، شخصیت‌پردازی مباشر با توجه به جامعه و تحلیل‌های مدنظر انجام شد و به دلیل نوع خاص گریم و لباس سعی کردم که از درشت‌نمایی پرهیز کنم.»

این هنرمند تئاتر در مورد طراحی نور این نمایش توضیح داد: «طراحی نور اسب قاتلین با توجه به تفکرات و علاقه‌مندی کارگردان بر اساس تکنیک سایه سازی انجام‌شده، سعی شده با استفاده از روش‌های نوین فضایی شبه سینمایی هم ایجاد شود، چراکه در ترکیب سبک سورئال و اکسپرسیونیسم نشانه‌گذاری و تنوع بصری با خطوط بلند و رنگ‌بندی بسیار مهم هست ولی مخاطب نباید متوجه تغییرات به‌صورت فاحش بشود و برایش قابل حدس نباشد.»

نظری در خاتمه بابیان اینکه تئاتر به‌عنوان رکنی تأثیرگذار می‌تواند تأثیری اساسی بر زیست جامعه داشته باشد افزود: «تئاتر چند سالی است که در سبد فرهنگی خانواده‌ها قرارگرفته و اقشار مختلف جامعه به‌خصوص نسل جوان علاقه خاصی به دیدن تئاتر و گفت‌وگو راجع به مسائل پیرامون آن دارند. با توجه به شرایط اقتصادی و جو حاکم بر جامعه نمی‌توان از عدم حضور هنرمند و هنردوست در کنار یکدیگر گله کرد، ولی می‌توان با ارائه آثار مناسب که حرفی در محتوای خود دارند مخاطبین را به سالن‌های تئاتر دعوت کرد. چون زندگی تئاتر و هنرمندان تئاتر فقط با حضور مخاطب در سالن‌های تئاتر امکان‌پذیر است و حمایت های دولتی و غیردولتی در حد قابل قبولی نیست.» 

 
مطالب مرتبط

«ایلخونی» در فسا روی صحنه رفت

«ایلخونی» در فسا روی صحنه رفت

نمایش «ایلخونی» با استقبال پر شور مخاطبان در شهرستان فسا به روی صحنه رفت. این نمایش به نویسندگی یوسف شکوهی و کارگردانی آژمان بیژنی نسب میزبان علاقه مندان تئاتر استان بود.

|

با حضور هنرمندان و مسئولین فرهنگی

فیلم مستند «ابوریحان، تالار خاطرات» در شیراز رونمایی شد
با حضور هنرمندان و مسئولین فرهنگی

فیلم مستند «ابوریحان، تالار خاطرات» در شیراز رونمایی شد

آئین رونمایی از مستند «ابوریحان، تالار خاطرات» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی بهرام سلمانی و پوستر این فیلم با حضور هنرمندان رشته‌های مختلف هنری در گالری تاروپود و سینما فرهنگ شیراز برگزار شد.

|

«مهمانسرای دو دنیا» در داراب اجرا شد

«مهمانسرای دو دنیا» در داراب اجرا شد

نمایش «مهمانسرای دو دنیا»، به نویسندگی اریک امانوئل اشمیت و کارگردانی آرش حسین‌پور، از ۱۱ تا ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ در شهرستان داراب اجرا شد.

|

برگزاری کارگاه آموزشی نمایش در استهبان

برگزاری کارگاه آموزشی نمایش در استهبان

به گزارش تئاتر فارس ،اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی استهبان با همکاری انجمن هنرهای نمایشی و گروه هنری سام اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی “خلاقیت در قفس با رویکرد بازیگر در درون ساختار اجرایی کارگردان در چارچوب یک ...

|

نظرات کاربران