در حال بارگذاری ...
عضو شورای شهر شیراز مطرح کرد

مهدی نصیری: برگزاری جشنواره‌ها نشاط را به جامعه هدیه می‌کند

مهدی نصیری عضو شورای شهر شیراز بر این باور است که برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای تئاتر و رویدادهای فرهنگی دیگر جنب و جوش و نشاط را به جامعه می‌آورد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از پانا، بیست‌و‌هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور- منطقه 4 (فارس) به دبیری حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان شیراز از پنجشنبه 22 دی در این استان در حال برگزاری است.

مهدی نصیری عضو شورای شهر شیراز، شب گذشته با حضور در تالار ابوریحان به تماشای نمایش «گریه‌های باد و کات سینه» از بوشهر نشست.

نصیری ضمن تشکر از اداره ارشاد که تلاش کردند استان فارس یکی از 4 منطقه برگزار کننده جشنواره منطقه‌ای باشد، درباره این رویداد هنری گفت: «قطعا برگزاری چنین رویدادهایی جنب و جوش و نشاط را به جامعه می‌آورد. چیزی که این روزها نیاز جامعه و جوانان است.»

او افزود: «به طور کلی برگزاری همایش‌ها و رویدادهای منطقه‌ای در هر زمینه‌ای، موجی از پویایی در جامعه ایجاد می‌کند. در جشنواره فجر منطقه‌ای چهارم تئاتر هم که در حال برگزاری است، نزدیک 300 هنرمند تئاتر از 8 استان در شیراز گرد هم آمده‌اند تا رفاقت و رقابت کنند و برگزیدگانشان به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بروند.»

مهدی نصیری گفت: «ادامه دار بودن این برنامه‌ها، علاقه‌مندی مردم شهر را به تئاتر به عنوان یک فعالیت مهم فرهنگی بیشتر می‌کند و این هنر فاخر می‌تواند تاثیرات عمیقی روی افراد داشته باشد.»

او ادامه داد: «وقتی این نوع کارهای فرهنگی انجام می‌شود، مردم تئاتر را می‌شناسند و به تماشای تئاتر علاقمند می‌شوند و به مرور در سبد کالای فرهنگی خانواده قرار می‌گیرد و ادامه‌دار خواهد بود.»

عضو شورای شهر شیراز با اشاره به لزوم ایجاد بستر مناسب گفت: «در کنار این که مردم درگیر یک رویداد هنری می‌شوند، برگزاری این جشنواره‌ها، از جهتی دیگر مسئولین را به این سمت سوق می‌دهد که سالن‌های تئاتر شهر را تجهیز کنند و سرمایه گذاری برای تئاتر را جدی بگیرند. هنگام برگزاری این رویدادها، ضعف‌هایی که در امکانات زیرساخت‌ها وجود دارد عیان می‌شوند و باید در یک زمان کوتاه با صرف انرژی و بودجه مشکلات برطرف شود.»

او ادامه داد: «پس از اتمام جشنواره هم این زیرساخت‌ها برای استفاده هنرمندان استان باقی می‌ماند. چنین رویدادهایی حتی بر اولویت دادن به توسعه و به روز کردن زیر ساخت های کلی شهر هم اثر خوبی دارد.»

عضو شورای شهر شیراز افزود: «با توجه به شرایط حاکم بر جامعه یکی از کارهایی که باید برای نوجوان‌ها و جوان‌ها و خانواده‌ها انجام شود همین جشنواره‌های هنری و سخن گفتن به زبان هنر است.»

او در ادامه گفت: «هرچقدر تعداد، کیفیت و تاثیرگذاری این رویدادهای هنری بیشتر باشد قطعا مسائل حاشیه‌ای که جوان ها با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند کم‌تر خواهد بود و این اقدامات یکی از مسیرهای تاثیرگذاری روی جوان‌ها است که می‌تواند خیلی موثر باشد.»

نصیری افزود: «باید انرژی و بودجه و وقت بگذاریم تا توجه جوان‌ها به نکات غیرهنری و فرهنگی در سطح شهر کم‌تر شود. یکی از راه‌های جهاد تبیین، همین است و تلاش ما در این راستا است که با زبان هنر و تئاتر با جامعه همراه شویم.»

مهدی نصیری در پایان شیراز را دارای زیرساخت‌های مختلف و ظرفیت‌های هنری دانست و گفت: «شیراز آمادگی پذیرایی جشنواره‌های بین‌المللی را دارد، امکانات زیرساختی خوبی دارد که با همدلی مسئولین می‌تواند توسعه پیدا کند و شاهد رویدادهای گسترده ترهنری باشیم.»
مطالب مرتبط

میترا توکل‌پور، کارگردان راه‌یافته به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

از ویژگی انتقادی بودن نمایش‌های روحوضی و سیاه‌بازی نباید غافل شد
میترا توکل‌پور، کارگردان راه‌یافته به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

از ویژگی انتقادی بودن نمایش‌های روحوضی و سیاه‌بازی نباید غافل شد

میترا توکل‌پور، کارگردان راه‌یافته به جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی گفت ویژگی این نمایش‌ها به ویژه روحوضی و سیاه‌بازی، انتقادی بودن آنهاست و نباید از این خاصیت غافل شد.

|

نظرات کاربران