در حال بارگذاری ...
هنرمندان از طرح «همای رحمت» در مناطق کم‌برخوردار شیراز می‌گویند

گسترش برنامه‌های نمایشی با هدف کم کردن آسیب‌های اجتماعی

طرح «همای رحمت» گسترش برنامه‌های نمایشی در مناطق محروم و آسیب پذیر جنوب شرق شیراز است و هدف از اجرای این طرح کمک به سالم‌سازی محیط زندگی کودکان و نوجوانان از بزه‌کاری و کم کردن آسیب‌های اجتماعی با بهره‌گیری از هنر والای نمایش است. در مرحله نخست با تشکیل گروه‌های نمایشی، آموزش و تولید آثار نمایشی در دستور کار قرار دارد و در ادامه اجرای نمایش‌های تولیدی در سطح محلات شیراز از دیگر برنامه‌های این طرح است.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در فارس، انجمن هنرهای نمایشی استان فارس در اجرای طرح همای رحمت با همکاری موسسه هنرهای نمایشی خورشید بامداد شیراز، از ۱۵ شهریور با تشکیل ۱۰ گروه نمایش در مناطق مورد نظر ضمن آموزش و تولید نمایش فعالیت خود را آغاز کرده است.

علی ثابت سرپرست گروه هنری خورشید و از هنرمندان قدیمی تئاتر فارس در خصوص طراحی و اجرای این برنامه گفت :« مناطق جنوب شیراز هرچند جزو کلان‌شهر شیراز و پایتخت فرهنگ و هنر ایران هستند اما با اولین نگاه کنجکاو و دقیق متوجه می‌شویم نه از این اسم پرطمطراق سهمی برده‌اند و نه از امکانات فرهنگی و هنری، مناطقی که بی‌تردید در حاشیه تمام کلان‌شهرها گسترده‌اند.»

ثابت افزود: «اما فارغ از مشکلات و کمبودهای این مناطق، اینجا محل زندگی هزاران کودک و نوجوان و جوان بااستعدادی است که چشم به ابرهای باران‌زایی دارند که قرار است بر همه مناطق به عدالت ببارند.»

سرپرست گروه تئاتر خورشید با اشاره به مشکلات مالی و فقر امکانات زیادی که هر روزه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند گفت: «با تمام سختی‌ها، این آینده‌سازان کشور تلاش می‌کنند از هر فرصت و روزنه امیدی استفاده کنند تا به جایگاهی که شایستگی دارند برسند.»

او با بیان اینکه در این میان هنر نمایش به‌عنوان هنری مردمی و تأثیرگذار یکی از راه‌هایی است که علاقه‌مندان می‌توانند با حضور در فعالیت‌های نمایشی، ضمن فراهم نمودن بستری برای رشد و بالندگی اندیشه و رسیدن به خودباوری لازم، در تولید و اجرای تئاترهای نیمه‌حرفه‌ای شرکت کنند افزود : «بدیهی است گسترش فعالیت‌های هنری به‌ویژه نمایش در مناطق حاشیه شهر، کمک شایانی در تعدیل آسیب‌های اجتماعی در مناطق محروم می‌کند .»

ثابت توضیح داد: «در مرحله نخست با تشکیل گروه‌های نمایشی، آموزش و تولید آثار نمایشی در دستور کار قرار دارد، در ادامه اجرای نمایش‌های تولیدی در سطح محلات شیراز از دیگر برنامه‌های این طرح است. امیدواریم در اجرای این طرح ۲۰۰ علاقه‌مند به نمایش به‌عنوان هنرجو جذب گردند همچنین با آماده شدن نمایش‌ها برای ۲۰۰ اجرا برنامه‌ریزی خواهد شد.»

گسترش عادلانه فعالیت‌های هنری در تمام بخش‌های جامعه

نوید جعفری نایب‌رییس انجمن هنرهای نمایشی فارس و مدیر بخش شیراز نیز در گفت‌وگو با ایران تئاتر گفت : «انجمن هنرهای نمایشی فارس از نخستین روز فعالیت همواره با همکاری گروه‌های مختلف نمایشی درصدد دستیابی به هدف تئاتر برای همه بوده است.»

جعفری افزود: «طی سال‌های اخیر، خصوصاً دوره سخت کرونا گروه‌های نمایشی و هنرمندان تئاتر شیراز و فارس با تمام توان و با تولید برنامه‌های نمایشی در بستر فضای مجازی تلاش کردند که به رسالت ذاتی خود عمل کنند.»

نایب‌رییس انجمن هنرهای نمایشی فارس ادامه داد: «طرح ارائه‌شده توسط موسسه هنری خورشید که با همکاری انجمن هنرهای نمایشی فارس در حال اجراست، بی‌تردید زمینه‌ساز اتفاقات روشنی در زمینهٔ تمرکز و گسترش عادلانه فعالیت‌های هنری در تمام بخش‌های جامعه خواهد بود.»

جعفری افزود: «ما با این باور، برآنیم تا با کشف استعدادهای ناب از دل این مناطق، فانوس‌های برافروزیم تا در راهی نو قدم بگذارند و این مسیر را برای پیشرفت خود و سایر فرزندان آن مناطق روشن کنند.»

 او توضیح داد: «هدف از اجرای این طرح کمک به سالم‌سازی محیط زندگی کودکان و نوجوانان از بزه‌کاری و کم کردن آسیب‌های اجتماعی با بهره‌گیری از هنر والای نمایش است. بی‌تردید با جذب کودکان و نوجوانان به هنر نمایش بسیاری از این عزیزان با فعالیت در این بستر از فضاهای پرخطر و آسیب‌پذیر دور خواهند شد.»
مطالب مرتبط

«ایلخونی» در فسا روی صحنه رفت

«ایلخونی» در فسا روی صحنه رفت

نمایش «ایلخونی» با استقبال پر شور مخاطبان در شهرستان فسا به روی صحنه رفت. این نمایش به نویسندگی یوسف شکوهی و کارگردانی آژمان بیژنی نسب میزبان علاقه مندان تئاتر استان بود.

|

طراح نور و بازیگر تئاتر شیراز:

سعید نظری: با ارائه آثار پر محتوا تماشاگر را به سالن دعوت کنیم
طراح نور و بازیگر تئاتر شیراز:

سعید نظری: با ارائه آثار پر محتوا تماشاگر را به سالن دعوت کنیم

سعید نظری بازیگر و طراح نور تئاتر که این روزها با نمایش اسب قاتلین در تماشاخانه استاد لایق شیراز میزبان علاقه‌مندان است می‌گوید تئاتر چند سالی است که در سبد فرهنگی خانواده‌ها قرارگرفته. با توجه به شرایط اقتصادی و جو حاکم بر جامعه نمی‌توان از عدم حضور هنرمند و هنردوست در ...

|

با حضور هنرمندان و مسئولین فرهنگی

فیلم مستند «ابوریحان، تالار خاطرات» در شیراز رونمایی شد
با حضور هنرمندان و مسئولین فرهنگی

فیلم مستند «ابوریحان، تالار خاطرات» در شیراز رونمایی شد

آئین رونمایی از مستند «ابوریحان، تالار خاطرات» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی بهرام سلمانی و پوستر این فیلم با حضور هنرمندان رشته‌های مختلف هنری در گالری تاروپود و سینما فرهنگ شیراز برگزار شد.

|

«مهمانسرای دو دنیا» در داراب اجرا شد

«مهمانسرای دو دنیا» در داراب اجرا شد

نمایش «مهمانسرای دو دنیا»، به نویسندگی اریک امانوئل اشمیت و کارگردانی آرش حسین‌پور، از ۱۱ تا ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ در شهرستان داراب اجرا شد.

|

برگزاری کارگاه آموزشی نمایش در استهبان

برگزاری کارگاه آموزشی نمایش در استهبان

به گزارش تئاتر فارس ،اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی استهبان با همکاری انجمن هنرهای نمایشی و گروه هنری سام اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی “خلاقیت در قفس با رویکرد بازیگر در درون ساختار اجرایی کارگردان در چارچوب یک ...

|

نظرات کاربران