در حال بارگذاری ...
یادداشتی برای تئاتر شهر

این دایره زندگی/ حریمی برای خانه

تئاتر فارس_ نوید جعفری، ساختمان تئاتر شهر دایره بزرگی هست به وسعت همه ایران ، اولین بار که برای جشنواره فجر در دهه ۷۰ و در نوجوانی به ورودی تئاتر شهر رسیدم ، مدت مدیدی ایستادم از دور نگاهش کردم، گرد تا گردش را گشتم و خیره به رنگ و نقش دیوارش با معبدی عظیم روبرو شدم که در قلبش تئاتر جریان داشت.

از آن روزگار تا امروز دایره تئاتر شهر برای من قلب تپنده شهری است در دل دود و شلوغی، محل دیدارهای ما و قرار ما کنار دیوارهای تئاتر شهر بود و اولین مسیری که یاد گرفتیم این بود که از هر جای شهر تهران چطور خودمان را به تئاتر شهر برسانیم.

مرور هزار باره تئاتر هایی که در سالن هایش دیدیم ، خاطره روی صحنه رفتن در سالن سایه و چارسو و قشقایی ، اختتامیه در سالن اصلی ، نقد و بررسی ها در کافه حرف زدن های طولانی در محوطه تئاتر شهر و آن همه اجرای خیابانی در حاشیه اش بخش جدا ناپذیر زندگی هر تئاتری عشق تئاتری است.

حالا زمستان فرا رسیده ، برای دیدن تئاتر باید از جمع شلوغی دستفروش ها گذشت ، حالا برای دیدن دوستانت باید از کنار کسانی بگذری که کنار دیوارها بیتوته کرده اند و کاشی ها را خراش می دهند تا یادگاری بردارند ، می ترسم یک روز کلا اثری از این دایره زیبا باقی نماند.

نمیدانم دلیل مخالفان ایجاد حریم برای این مجموعه ثبت شده که نه تنها بخشی از میراث فرهنگی ماست که بخشی بزرگ از میراث هنری و‌معنوی ایران زمین است چیست ؟ 

واقعا این حجم تخریب شلوغی و ناامنی در اطراف مجموعه ای که قرار بود قلب تپنده هنر و فرهنگ باشد را نمی بینند و یا مصلحتی در کار ندیدن است ؟ 

چه ایرادی دارد دایره تئاتر شهر تا لب پیاده رو خیابان برای خودش حصاری و مامنی داشته باشد که بتوان با آسودگی رفت ، تئاتر دید آمد و حرف زد بی آنکه دلهره ای در دلت باشد ؟ 

شاید دلیل اصلی را باید در دل تفکری جستجو کرد که اصولا میراث برایش جز آجر و سنگ معنایی ندارد بر خلاف همه جای جهان که ساختمان هایی کم قدمت تر از تئاتر شهر را چون گنجی گرانبها نگهداری می کنند.

مجموعه تئاتر شهر و هر سالن و تماشاخانه ای در هر گوشه ایران متعلق به مردم است ، نه مردم آن شهر و منطقه که مردم کشوری که دل در گروه فرهنگ و هنر دارند ، و تئاتر شهر به واسطه نقش انکار ناشدنی اش در رشد ،پرورش و دیده شدن بخش عمده ای از هنرمندان تئاتر این مرزوبوم جایگاهی مرتفع تر و ستودنی تر دارد.

به عنوان یک تئاتری که سه دهه از عمرم را در تئاتر زندگی کرده ام به نمایندگی از اکثر هنرمندان تئاتر که می دانم در این ماجرا با من همداستان هستند ، می خواهم تئاتر شهر از هر گزندی در امان بماند و چه ایرادی دارد حریم این مجموعه به درستی تعیین و این بازار مکاره که به ناامنی و تخریب آن می انجامد دور و دورتر شود.

مدیران مسئول ، فراموش نکنید چه میراث های ارزنده ای همانند خانه احمد محمود ها ، خانه دایی جان ناپلئون ها ، چند سالن تئاتر و سینما به واسطه همین غفلت ها و بی توجهی های اینچنینی از دست رفته است ، فراموش نکنید انچه ما را در طی قرن ها پابرجا نگاه داشته گنجینه فرهنگی و هنری و انسانی بوده است که بخش بزرگی از ان در همین بنای تئاتر شهر تجلی یافته است.

امیدوارم پاسخی برای آینده داشته باشید.

 

 

 

*کارگردان و بازیگر تئاتر اسفند ۹۹
مطالب مرتبط

یادداشتی به مناسبت  هفته شیراز :

شیراز شهر هنرهای ماندگار
یادداشتی به مناسبت هفته شیراز :

شیراز شهر هنرهای ماندگار

ایران تئاتر_ نوید جعفری؛ تئاتر شیراز سالهاست با تمام بی مهری ها توانسته مخاطب خود را از دل مردمان فرهنگی شیراز گلچین کند و دریغ که این مسیر رو به رشد به واسطه اپیدمی منحوس کرونا به یکباره به سدی سخت برخورد کرده است و این روزها تیاتر پیشگان شیراز همانند دیگر هم صنفان خود در جای ...

|

نوید جعفری کارگردان و بازیگر تئاتر :

فرهنگ‌سازی و اندیشه‌ورزی بزرگترین تاثیر تئاتر روی مخاطبان است
نوید جعفری کارگردان و بازیگر تئاتر :

فرهنگ‌سازی و اندیشه‌ورزی بزرگترین تاثیر تئاتر روی مخاطبان است

نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی فارس معتقد است، بزرگترین تاثیری که تئاتر طی این سال‌ها داشته در خصوص فرهنگ‌سازی و اندیشه‌ورزی است که مخاطبان را به فکر کردن دعوت می‌کند.

|

همزمان با سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی

نتایج جشنواره ملی خانوادگی شهر و‌ شهروند اعلام می‌شود
همزمان با سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی

نتایج جشنواره ملی خانوادگی شهر و‌ شهروند اعلام می‌شود

معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگی‌اجتماعی شهرداری شیراز با معرفی دبیر علمی جشنواره از اعلام نتایج جشنواره تئاتر شهروند همزمان با سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خبر داد.

|

افشین محمودی در گفتگو با ایران تئاتر

«ناخوانده» روایتی اجتماعی از دل امروز
افشین محمودی در گفتگو با ایران تئاتر

«ناخوانده» روایتی اجتماعی از دل امروز

تئاتر «ناخوانده» نماینده تئاتر فارس در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر ،۱۶ بهمن در تماشاخانه قشقایی به روی صحنه می رود،در آستانه اجرای این تئاتر گفتگوی افشین محمودی کارگردان اثر با نوید جعفری را در ادامه بخوانید:

|

سلسله‌قرارهای «هنر و آگاهی» .قرار یکم :

بررسی تئاتر در تحولات اجتماعی و ضرورت اجرای تئاتر
سلسله‌قرارهای «هنر و آگاهی» .قرار یکم :

بررسی تئاتر در تحولات اجتماعی و ضرورت اجرای تئاتر

در نخستین جلسه از سلسله‌قرارهای «هنر و آگاهی» با موضوع بررسی تئاتر در تحولات اجتماعی و ضرورت اجرای تئاتر با حضور نوید جعفری کارگردان و طراح و مدرس تئاتر در گالری بنکو برگزار می‌شود.

|

ناظر هیات بازبینی و داوری سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی فارس:

بزرگترین دستاورد جشنواره امسال عملی کردن شعار اخلاق مداری بود
ناظر هیات بازبینی و داوری سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی فارس:

بزرگترین دستاورد جشنواره امسال عملی کردن شعار اخلاق مداری بود

نوید جعفری ناظر هیات بازبینی و داوری و نائب رییس انجمن هنرهای نمایشی فارس در مراسم اختتامیه ضمن قدردانی از حمایت های دبیر جشنواره ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی گفت: تئاتر فارس شایسته بهترین هاست و حضور ۳۵ گروه نمایشی در شرایط کرونا شاهدی بر این مدعاست.

|

نظرات کاربران