در حال بارگذاری ...
با یاد فرهاد تنها

جشنواره تئاتر پسامهر فسا به پایان رسید

جشنواره تئاتر پسامهر شهرستان فسا که در بیستمین سالگرد برگزاری‌اش به‌صورت ملی برگزار شد با یادی از فرهاد تنها هنرمند فقید این شهرستان پس از چهار روز به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از فارس، طی چهار روز برگزاری (۲۱ تا ۲۴ بهمن ۹۹) این رویداد فرهنگی در تالار حافظ شیراز، محمود پاک‌نیت، اصغر همت، اصغر پیران، نادر شهسواری، علی‌نقی رزاقی، نوید جعفری و منوچهر محسنی ، علی ثابت ، اصغر زیبایی نژاد ، عباس چهل تنان ، مهری منصوری، مسعود احمدی ، شیما پورسهم الدین ، امید وامق و ... از این هنرمند یاد کردند و خواستار ایجاد سالن تئاتر یا پلاتو به نام او در شهرستان فسا شدند.

فرهاد (محسن) تنها، بازیگر، کارگردان و مدرس تئاتر شهرستان فسا که در سال ۱۳۹۸ با نمایش "ننه مده‌آ" به عنوان نماینده استان فارس در جشنواره تئاتر فجر شرکت کرد ۲۴خرداد ۹۹ بر اثر سانحه تصادف در سن ۵۳ سالگی درگذشت.

او از بازیگران نمایش ننه مده‌آ، نماینده فارس در سی‌ و هشتمین جشنواره تئاتر بین‌المللی فجر بود که در بخش مسابقه به روی صحنه رفت. نمایشی که در سی‌امین جشنواره تئاتر استانی فارس با دریافت چهار جایزه در بخش‌های نویسندگی، بازیگری مرد و کارگردانی و همچنین دریافت تندیس کانون منتقدان تئاتر فارس درخشید و نام این هنرمند را بار دیگر بر سر زبان‌ها انداخت.

دبیر جشنواره پسامهر در حاشیه این رویداد تئاتری به خبرنگار ایران تئاتر گفت: در این دوره از جشنواره به دلیل شیوع کرونا آثار به‌صورت مجازی داوری شدند و درنهایت برگزیدگان از ۳۷ نمایشی که در سه بخش بخش یادبود فرهاد تنها، مسابقه و جنبی معرفی شدند.

علی نیکومنش افزود: ۳۷ اثر یادشده به مدت دو ماه در تلویزیون‌های اینترنتی نمایش‌نت، ایران‌تئاتر و تیوال تا فروردین ۱۴۰۰ اکران خواهد شد.

وی افزود: در بیستمین دوره جشنواره پسامهر افزون بر جایزه بازیگری مرد و زن، کارگردانی و نویسنده برگزیده که واجد دریافت تندیس و ۵۰ میلیون ریال هستند، جایزه بازیگر فرهاد تنها تندیس جشنواره و ۵۰ میلیون ریال دریافت کردند.

دبیر جشنواره پسامهر با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان فسا عنوان کرد: به پاس تلاش هنرمندان تئاتر این شهرستان ضروری است به فعالیت‌های نمایشی بیشتر توجه شود و امکانات مناسبی به اهالی تئاتر فسا چه از نظر مادی و چه از نظر زیرساختی اختصاص یابد.

هیات داوران متشکل از فریبا متخصص، لیلی رشیدی و منوچهر اکبرلو برگزیدگان این رویداد را معرفی کردند.

 جایزه بازیگری زن به صورت مشترک به فاطمه معطری برای اعترافات یک سارق مادرزاد از کازرون استان فارس و ساناز حق‌گو برای گردآفرید از فسا استان فارس رسید.

جایزه بازیگری مرد به‌صورت مشترک آلان مریوانی برای تئاتر مراحل رشد و نمو قورباغه از بوکان آذربایجان غربی و محمدمهدی بحر آسمانی برای نمایش چلفیخی از جیرفت استان کرمان رسید.

جایزه کارگردانی به صورت مشترک به آرمان خضرآقا برای مراحل رشد و نمو قورباغه از بوکان آذربایجان غربی و آژمان بیژنی نسب برای نمایش پینو و کیو از فسا اهدا شد.

جایزه نمایشنامه‌نویسی به صورت مشترک به مهدی محمدی برای نمایش چلفیقی از جیرفت استان کرمان و نمایشنامه کیوشین از سلمان مشیر پناهی از تهران اهدا شد.
مطالب مرتبط

در جلسه انجمن هنرهای نمایشی و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس مطرح شد:

حمایت از هنرمندان و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا
در جلسه انجمن هنرهای نمایشی و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس مطرح شد:

حمایت از هنرمندان و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا

در نخستین نشست هیات رییسه منتخب انجمن هنرهای نمایشی فارس در سال 1400 که با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، فعالیت‌های انجمن نمایش و برنامه های انجام شده در سال ۹۹ و طرح های پیش رو امسال مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

|

یادداشتی به مناسبت  هفته شیراز :

شیراز شهر هنرهای ماندگار
یادداشتی به مناسبت هفته شیراز :

شیراز شهر هنرهای ماندگار

ایران تئاتر_ نوید جعفری؛ تئاتر شیراز سالهاست با تمام بی مهری ها توانسته مخاطب خود را از دل مردمان فرهنگی شیراز گلچین کند و دریغ که این مسیر رو به رشد به واسطه اپیدمی منحوس کرونا به یکباره به سدی سخت برخورد کرده است و این روزها تیاتر پیشگان شیراز همانند دیگر هم صنفان خود در جای ...

|

به مناسبت پنجمین سال درگذشتش

کتاب «تئاتر دفاع مقدس» زنده یاد آرمین رهبین رونمایی شد
به مناسبت پنجمین سال درگذشتش

کتاب «تئاتر دفاع مقدس» زنده یاد آرمین رهبین رونمایی شد

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس : از آخرین اثر زنده یاد آرمین رهبین استاد هنرهای نمایشی و مدیرگروه دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد شیراز به مناسبت پنجمین سال درگذشتش با عنوان «تئاتر دفاع مقدس» رونمایی خواهد شد.

|

با حضور فرماندار شهرستان

از هنرمندان اوزی برگزیده جشنواره استانی تک بازیگر در هفته هنر انقلاب اسلامی تقدیر شد
با حضور فرماندار شهرستان

از هنرمندان اوزی برگزیده جشنواره استانی تک بازیگر در هفته هنر انقلاب اسلامی تقدیر شد

آیین تجلیل از هنرمندان برگزیده اوزی جشنواره دهه هنر فارس در هفته هنر انقلاب اسلامی با شعار «هنر متعهد به حقیقت»، در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

|

نوید جعفری کارگردان و بازیگر تئاتر :

فرهنگ‌سازی و اندیشه‌ورزی بزرگترین تاثیر تئاتر روی مخاطبان است
نوید جعفری کارگردان و بازیگر تئاتر :

فرهنگ‌سازی و اندیشه‌ورزی بزرگترین تاثیر تئاتر روی مخاطبان است

نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی فارس معتقد است، بزرگترین تاثیری که تئاتر طی این سال‌ها داشته در خصوص فرهنگ‌سازی و اندیشه‌ورزی است که مخاطبان را به فکر کردن دعوت می‌کند.

|

نظرات کاربران