در حال بارگذاری ...

نویسنده و مترجم شیرازی برنده جایزه پروفسور حسابی شد

نویسنده و مترجم شیرازی، مدرس تئاتر عنوان پژوهشگر برتر و جایزۀ اثر برگزیده را از چهارمین دوره جشنواره ملی پایان‌نامه‌های برتر ایران با به جایزه ویژه پروفسور حسابی به دست آورد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از فارس، بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره، جشنواره پایان‌نامه‌های برتر ایران در انتهای هر ترم تحصیلی دانشگاهی با حمایت طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران برگزار می‌شود. هدف این جشنواره انعکاس دستاوردهای جامعه علمی، آموزشی و صنعتی سراسر کشور، داوری، بررسی و درجه‌بندی پایان‌نامه‌ها، مقالات، طرح‌های پژوهشی و کتاب‌های علمی تألیف شده در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و در نهایت گردآوری و انتشار برترین آثار در یک مجموعه واحد است.

 

هدف اصلی این جشنواره هدفمند کردن تحقیقات و پژوهش‌های علمی انجام گرفته در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران از قبیل پایان‌نامه‌ها، مقالات، کتاب‌ها و طرح‌های پژوهشی است تا پژوهش‌های علمی انجام شده توسط دانشجویان و دانشگاه‌ها در مسیر حل مشکلات اصلی و اساسی کشور تعریف شوند.

 

این جشنواره هر ساله به بررسی و قضاوت پایان نامه‌ها، رساله‌ها، پروپوزال‌ها، مقالات، طرح‌های پژوهشی، کتاب‌های علمی و در مجموع مطالعات آکادمیک در ۵ گروه علوم پزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و هنر و معماری برگزار می‌شود.

تا کنون اساتید و دانشجویان دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه تهران، تربیت مدرس، امیرکبیر، شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های مختلف دانش و فناوری موفق به دریافت این جایزه شده‌اند.

امابرای نخستین بار است که این جایزه در گروه هنر و به پایان‌نامه‌ای که بر موضوع تئاتر و هنرهای نمایشی تمرکز کرده است اعطا می‌شود

 

سعیدرضا خوش‌شانس که در شهریورماه امسال موفق به دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود از دانشگاه هنر تهران با موضوع «مطالعه و بررسی دراماتورژی به‌مثابه کنشی هرمنیوتیک به سوی متن اجرایی با تأکید بر آرای ژاک دریدا» و با راهنمایی شهرام زرگر و مشاورۀ نرگس یزدی شده بود، موفق به دریافت جایزه پایان‌نامه برگزیده این جشنواره در گروه هنر شده و به عنوان پژوهشگر برتر شناخته شد.

 

این رساله که به تبیین دیدگاه‌های ژاک دریدا فیلسوف فرانسوی و شارح فلسفه ساختارشکنی در دراماتورژی یا نمایش‌پردازی می‌پردازد، پس از بازنویسی به‌زودی در کتابی با عنوان «دراماتورژی سپید» از سوی انتشارات یکشنبه منتشر خواهد شد.

 

خوش‌شانس، در این مطالعه نشان داده است که دراماتورژی یا مهارت نمایش‌پردازی از مرزهای هرمنوتیک فراتر رفته و به عنوان کنش واسازانه می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. بنابراین دراماتورژی سپید در واقع تبیین‌کننده نظریه‌ای است که او نام آن را دراماتورژی واسازانه گذاشته است.

 

دراماتورژی یا نمایش‌پردازی، نمایش‌پردازی یکی از تخصص‌های مربوط به حوزه هنرهای نمایشی و تئاتر است. صرف نظر از تاریخچه این واژه، که اولین بار توسط لسینگ ادیب آلمانی متداول شد، امروزه دراماتورژ یا نمایش‌پرداز به مشاور ادبی و تئاتری گفته می‌شود که با یک گروه تئاتری کار می‌کند و با کارگردان همکاری نزدیکی دارد. دراماتورژها به تعریف کاتز، میان ابعاد ایدئولوژیک و ابعاد اجرایی آثار پیوند برقرار می‌کنند.

 

هرچند که دراماتورژی در حوزه تئاتر معاصر یکی از عرصه‌های پرمناقشه است، اما تدوین رساله‌های همچون مطالعات خوش‌شانس می‌تواند رویکرد علمی به آن را واکاوی کند.

 

سعیدرضا خوش‌شانس، تحصیلات خود را در پردیس فارابی دانشگاه هنر تهران با موفقیت پشت سر گذاشته و اکنون ضمن فعالیت‌های ادبی و هنری به عنوان نویسنده و دراماتورژ به تدریس در دانشگاه مشغول است.
مطالب مرتبط

در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند
در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند

تئاتر استان فارس از نبود نهادسازی رنج می‌برد و فعالان حرفه‌ای معتقدند تاکنون وعده‌های داده شده از حد شعار فراتر نرفته است.محمد حسین نیکوپور خبرنگار و منتقد هنری در این خصوص با عباس چهل تنان و سعید رضا خوش شانس به گفتگو نشسته است.

|

در نیمه دوم دی‌ماه برگزار می‌شود

همایش «تئاتر خیابانی سردار عشق» به میزبانی پایتخت فرهنگ و هنر
در نیمه دوم دی‌ماه برگزار می‌شود

همایش «تئاتر خیابانی سردار عشق» به میزبانی پایتخت فرهنگ و هنر

شیراز پایتخت کتاب ایران در نیمه دوم دیماه جاری میزبان همایش «تئاتر خیابانی سردار عشق» با اجرای شش نمایش میدانی و خیابانی به نام سردار سلیمانی و افتخار سالگرد شهادت دلیر مرد عرصه فرهنگ و نبرد، می شود.

|

ناظر هیات بازبینی و داوری سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی فارس:

بزرگترین دستاورد جشنواره امسال عملی کردن شعار اخلاق مداری بود
ناظر هیات بازبینی و داوری سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی فارس:

بزرگترین دستاورد جشنواره امسال عملی کردن شعار اخلاق مداری بود

نوید جعفری ناظر هیات بازبینی و داوری و نائب رییس انجمن هنرهای نمایشی فارس در مراسم اختتامیه ضمن قدردانی از حمایت های دبیر جشنواره ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی گفت: تئاتر فارس شایسته بهترین هاست و حضور ۳۵ گروه نمایشی در شرایط کرونا شاهدی بر این مدعاست.

|

نظرات کاربران