در حال بارگذاری ...
با شش گرایش آموزشی

آکادمی سینما تئاتر هنر شهرِ آفتاب در شیراز آغاز به کار کرد

آکادمی سینما تئاتر هنر شهرِ آفتاب در شش گرایش کارگردانی٬ بازیگری٬ نمایش‌نامه‌نویسی٬ دوره جامع تئاتر جوان٬ تئاتر عروسکی و تئاتر عروسکی جوان فعالیت خود را آغاز می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از فارس، محسن خباز مدیر هنر شهرِ آفتاب ضمن اعلام خبر آغاز به کار آکادمی سینما تئاتر هنرشهرِ آفتاب بیان داشت: 

«مجموعه فرهنگی-سینمایی هنرشهرِ آفتاب با بهره‌گیری از زیرساخت موسع و متنوع خود در حوزه‌های گوناگون هنری و به تبع آن، چشم‌انداز فعالیت‌ اجرایی در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری٬ می‌کوشد فضایی برای هنرمندان، فرهنگ‌وران و همین‌طور طالبانِ آموختن و مخاطبان گرامی ایجاد کند که در فرآیند رشد و تعالی جمعی در حوزه فرهنگ و هنر، محل تاثیر باشد. به همین منظور با آغاز فعالیت «مرکز آموزش و آفرینش‌های هنری هنرشهرِ آفتاب» با همراهی گروه‌های تخصصی مختلف، حرکتی را آغاز کردیم که بسیار امید داریم طرحی نو باشد برای ارتقای آموزش و حمایت از تولیدات آثار هنری.»

خباز  هم‌چنین در باب آسیب‌شناسی مهاجرت استعداد‌های جوان به پایتخت افزود:

همان‌گونه که همگان می‌دانیم به دلیل تراکم امکانات زیرساختی، رسانه‌ای و ریالی در پایتخت، سال‌هاست بسیاری از استعدادهای هنری و فرهنگی شیراز٬ چه برای ارتقای سطح دانش و چه برای ارائه و به ظهور رساندن آفرینش‌های هنری خویش٬ به اجبار کوچ کرده‌اند. کم‌بود سطح زیرساخت‌های آموزش تخصصی، عدم وجود ساختارهایِ حمایتیِ نظام‌مند از استعدادهای نوظهور و نبود شرایط حرفه‌ای برای اجرا و ارائه، منجر به این کوچ اجباری شده است. با درک شرایط بیان شده و برای برون‌رفت از وضع موجود، نیازمند تدوین برنامه هدفمند آموزشِ معطوف به اجرا هستیم. دعوت از متخصصان و اساتید مبرز کشوری در کنار اساتید برجسته دانشگاهی، تاسیس گروه تئاتر هنرشهرِ آفتاب و حمایت از استعدادها و هنرجویان برای ورود به فضای حرفه‌ای، استمرار و تناوب در پروسه تولید و اجرا در تئاتر شیراز، تسهیل شرایط برای به ظهور رساندن تولیدات هنری مجموعه به جشنواره‌های ملی و بین‌المللی می‌تواند به جریانی تبدیل شود که فضای فرهنگی و هنری شیراز و فارس و حتی جنوب کشور از شادابی و نشاط قابل قبولی برخوردار شود.

آرش اسماعیلی مدیر موسسه آموزش و آفرینش هنری هنرشهر آفتاب ضمن تاکید بر نیاز به آموزشِ معطوف به اجرا در تمامی حیطه‌های هنری بیان داشت:

ایده‌ی بنیادین «مرکز آموزش و آفرینش‌های هنریِ هنرشهرِآفتاب»، همان‌گونه که از نامش پیداست، ایجاد ساختارهای آموزشی معطوف به تولید و اجراست. تشکیل و فعالیت «آنسامبل زهی شیرازفیلارمونیا» در دو سطح و «آنسامبل آوازی شهر» در دو گروه آوازی و کُر که محل ظهور توانایی‌ هنرمندان و هنرجویان کوشا و مستعد این حوزه هاست، از جمله فعالیت‌های اجرایی این مجموعه تاکنون بوده است. گروه سینما‌تئاتر، پس از گروه موسیقی، دومین گروه آموزشی «مرکز آموزش و آفرینش‌های هنریِ هنرشهرِآفتاب» است که فعالیت خود را آغاز می‌کند. 

نادعلی شجاعی٬ مدیر آکادمی سینماتئاتر هنرشهر نیز در بیان نیازمندی تئاتر شیراز به آموزش صحیح و تخصصی افزود: 

از آشنایی ما ایرانیان با تئاتر و نه نمایش‌گری و تقلید اندکی بیش از صد سال می‌گذرد. آشنا شدنی که در همان گام‌های نخست نیاز به آموزش را در دل خود نمایان ساخت. عبدالحسین نوشین از نخستین تحصیل‌کردگان تئاتر در اروپا تئاتر در اروپا به ایران بازگشت و نخستین هنرستان هنرپیشگی را بنا نهاد. شکل‌گیری گروه‌های تئاتر حرفه‌ای و ظهور نام‌های تازه در عرصه نمایشنامه‌نویسی در دهه سی و چهل خورشیدی و همچنین آموزش تخصصی تئاتر در دهه پنجاه نقش موثری در تحول و پیش‌رفت تئاتر شهرستان‌های ایران به ویژه شیراز ایفا کرد. چنان‌که شهر شیراز شکوفایی تئاترش را تا دو دهه پس از آن وام‌دار آن آموزش اصولی و دقیق در مرکز آموزش تئاتر دهه پنجاه است. موجب تاثر است که در چند دهه گذشته چنین شیوه هدف‌مند و روش‌مندی در آموزش تئاتر در شیراز وجود نداشته است. 

با اتکا بر این امکانات و پس از بررسی الگوهای آموزشی کاربردی و علمی ساختاری طراحی شده است که در آن هنرجویان پس از گذراندن یک دوره آموزشی ۶ ماهه‌ی کاربردی در «آکادمی سینماتئاتر»، در گرایش‌های بازیگری، کارگردانی، نمایشنامه‌نویسی، تئاترعروسکی و دوره جامع تئاتر جوان، ضمن دست‌یابی به دانش نظری و مهارت اجرایی لازم، در آستانه‌ی ورود به فعالیت حرفه‌ای در این حوزه قرار گیرند و پس از گذراندن این دوره 6 ماهه، وارد دوره 3 ‌ماهه‌ی تولید و ارائه‌ی پایان‌دوره شوند و با هدایت و حمایت آکادمی عملاْ به عرصه فعالیت حرفه‌ای‌ پای‌ گذارند.

آرش اسماعیلی٬ حمایت از تولیدات هنری هنرجویان برگزیده پس از اتمام دوره آموزشی را یکی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های مجموعه برشمرد و افزود:

هنرجویان برگزیده‌ی «آکادمی سینماتئاتر» پس از تحصیل در دوره آموزشی ۶ ماهه و دوره‌های موازی و تکمیلی آن، به‌ عضویت «گروه تئاتر هنرشهر» درآمده، با حمایت مجموعه، به فعالیت خود ادامه خواهند داد. اجراهای برگزیده هر دوره علاوه بر اجرای رسمی در هنرشهر، برای شرکت در فستیوال‌های داخلی و خارجی معرفی و حمایت خواهند شد.

مطابق این رویکرد، مدرسان دوره را علاوه بر اساتید مجرب آکادمیک، هنرمندان صاحب‌سبک و فعالان معتبر حوزه سینما-تئاتر تشکیل می‌دهند. ضمن بهره‌مندی هنرجویان از دانش علمی و حرفه‌ای اساتید مجموعه٬ حضور در کلاس مدرسان برجسته کشور که خود از هنرمندان و فعالان حرفه‌ای تئاتر و سینما هستند، امکان بروز استعدادها و دیده‌شدن قابلیت‌های هنرجویان و معرفی و دعوت ایشان به تولیدات نمایشی-سینمایی کشور را فراهم می‌سازد. 

تئاتر شیراز سال‌هاست که در بخش آموزش و اجرا از کمبود امکانات اجرایی نظیر کمبود و نبود فضای مناسب برای تمرین و اجرا آسیب دیده‌ است.  

امیدواریم هم‌نشینی و هم‌راهی هنرها زیر سقفی مشترک و فراهم آوردن امکان حضور هنرجویان و هنرمندان شاخه‌های متفاوت در فضایی تخصصی و با امکانات اجرایی، موجب هم‌افزایی و ارتقا بینش هنری هنرجویان و در نتیجه، ارتقا کیفیت آثار تولیدی و کشف استعدادهای تازه در حوزه‌های مختلف هنری شود.

علاقه‌مندان به حضور در آکادمی سینماتئاتر هنرشهر آفتاب می‌توانند از یکم تا پانزدهم مهرماه برای ثبت‌نام با موسسه آموزش و آفرینش هنری هنرشهرِ آفتاب تماس بگیرند. ظرفیت کلاس‌های آکادمی سینماتئاتر محدود است و علاقه‌مندان پس از مصاحبه به دوره آموزشی اجرایی هر گرایش راه خواهند یافت.
مطالب مرتبط

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خبر داد:

تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می‌شوند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خبر داد:

تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می‌شوند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، گفت: اداره کل‌هنرهای نمایشی با توجه به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا در نظر دارد با هدف حمایت از فعالیت هنرمندان برای تولید و عرضه آثار نمایشی و همچنین تقویت روحیه امید و نشاط در جامعه تعدادی نمایش را برای بازتولید و یک اجرا جهت ضبط ...

|

هیات علمی فصل پنجم پروژه‌ آموزشی چهارفصل تئاتر ایران آثار برگزیده خود را معرفی کرد؛

نمایشنامه «ایرج» نوشته محمد علی دستان در آستانه انتشار
هیات علمی فصل پنجم پروژه‌ آموزشی چهارفصل تئاتر ایران آثار برگزیده خود را معرفی کرد؛

نمایشنامه «ایرج» نوشته محمد علی دستان در آستانه انتشار

هیات علمی فصل پنجم پروژه چهارفصل تئاتر ایران نمایشنامه «ایرج» نوشته محمدعلی دستان نویسنده جوان استان فارس را بعنوان یکی از آثار منتخب برای نشر  به انتشارات سوره معرفی کرد.

|

زخم کهنه ای که با کرونا تازه شد

زخم کهنه ای که با کرونا تازه شد

کرونا آمد و مانند غده‌ بدخیمی به جان تن نه‌چندان بنیه‌دار تئاتر فارس افتاد و هر روز از شیره آن مکید تا به بستر احتضار افکنده شود؛ اما پیش از آن نیز حال این هنر خوب نبود و کمتر پیش می‌آمد که هنرمندان تئاتری از وضعیتشان راضی باشند.

|

نظرات کاربران