در حال بارگذاری ...
رییس انجمن هنرهای نمایشی فارس :

سلامت هنرمندان در اولویت فعالیت های انجمن و اداره فرهنگ و ارشاد فارس قرار دارد

با توجه به همه گیری ویروس کرونا در کشور و اینکه استان فارس در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارد انجمن هنرهای نمایشی فارس جشنواره تئاتر استانی ۹۹ را به شکلی متفاوت از دیگر سالها برگزار می کند.

احمد وامق در گفتگو با تئاتر فارس با بیان اینکه اولویت اصلی انجمن هنرهای نمایشی فارس حفظ سلامت هنرمندان و خانواده های ایشان است گفت: امید آن داریم به زودی شرایط کرونا تغییر کند و روند فعالیت های هنری و نمایشی استان به چرخه قبلی بازگردد.
وی افزود: برگزاری جشنواره تئاتر استانی یکی از برنامه های مستمر و سالانه انجمن هنرهای نمایشی در کشور است ، هرساله این جشنواره با اعلام فراخوان در بهار آغاز و با تمرین گروه های نمایشی ادامه پیدا میکرد.

رییس انجمن هنرهای نمایشی فارس در ادامه با یادآوری اینکه هرسال نمایش ها در اواخر شهریور بازبینی می شدند و در ابان جشنواره با حضور گروه های برگزیده استان در شیراز برگزار می شد افزود: امسال به دلیل شرایط ویژه کرونا اولویت انجمن عدم برگزاری جشنواره و تخصیص بودجه جشنواره به بهبود زیر ساخت ها و فعالیت های آموزشی بود و به همین دلیل تا کنون فراخوانی در این خصوص با توجه به شرایط کرونا اعلام نشد اما پس از بحث و بررسی در هیات رییسه انجمن با معاونت هنری و رییس گروه هنری اداره کل تصمیم بر این شد که جشنواره برگزار شود.

وامق با بیان اینکه عدم برگزاری جشنواره منجر به توقف فعالیت هنرمندان و همچنین متضرر شدن استان در کشور بود افزود: در نهایت تصمیم بر این شد با توجه به ابلاغ ستاد استانی کرونا و در اختیار قرار نداشتن مکان مناسب برای تمرین گروه های نمایشی و همچنین بخشنامه مرکز هنرهای نمایشی برای ارسال کارهای برگزیده تا آذر ماه جشنواره بصورت مجازی برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه دبیرخانه جشنواره بین المللی فجر شرایط مختلفی برای برگزاری جشنواره پیشنهاد کرده است افزود: سه راه حل در اختیار استانها قرار گرفته است ، هرچند با توجه به شرایط کشور امیدی به برگزاری  جشنواره فجر با کیفیت مطلوب نمی رود، هرچند امید آن بود مدیران مرکز هنرهای نمایشی نیز با در نظر گرفتن شرایط کشور امسال هزینه جشنواره تئاتر فجر را به بهبود شرایط هنرمندان بیکار شده از کرونا اختصاص دهند.

وامق در خصوص نحوه برگزاری جشنواره سال 99 افزود: آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی از استانهای دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است معرفی 3 اثر نمایشی جهت حضور در جشنواره بین المللی فجر است که با توجه به اعلام دبیر جشنواره ممکن است بیشتر بخش های فجر هم بصورت مجازی برگزار شود.

رییس انجمن هنرهای نمایشی فارس یادآور شد شرط اجرای عموم در جشنواره امسال مد نظر قرار نگرفته است و نمایشهای شرکت کننده در این رویداد در صورت نداشتن اجرای عموم پس از جشنواره و بازگشایی سالنها متعهد به اجرای عموم هستند.

وامق نحوه برگزاری جشنواره امسال را اینگونه تشریح کرد:
تمامی گروه های نمایشی استان که در سال 98 تا مهرماه 1399 نمایشی را در اجرای عموم و یا در مرحله بازبینی آماده اجرا داشتند می توانند سه نسخه از فیلم اجرای خود جهت بازبینی را به دبیرخانه تحویل دهند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اداره کل و انجمن هیچگونه تعهدی در خصوص اختصاص مکان تمرین به گروه ها ندارد افزود:به دلیل شرایط ویژه استان در همه گیری کرونا این جشنواره بصورت کاملا مجازی و با استفاده از فیلمهای ضبط شده گروه ها بازبینی و داوری خواهد شد.

وامق با بیان اینکه اگر آثار دریافتی دبیرخانه کمتر از 15 فیلم باشد آثار مستقیما داوری خواهند شد افزود: اگر آثار ارسالی بیش از 15 فیلم باشد در مرحله نخست بازبینی و پس از انتخاب اولیه آثار نهایی داوران منخب کشوری  و بین 1 تا 3 اثر به تهران معرفی خواهد شد.

رییس انجمن هنرهای نمایشی فارس تاکید کرد: کیفیت تصویربرداری با توجه به امکانات موجود در نظر گرفته خواهد شد و نقشی در داوری و نظر داوران ندارد. اما ترجیح بر این است که  هنرمندان نسخه های با کیفیت را برای دبیرخانه ارسال کنند ، داوران آثار را با حضور نماینده انجمن هنرهای نمایشی و با توجه به موارد فنی نمایشی ارزیابی خواهند کرد.

وی در پایان افزود: آثار برتر در آذر ماه در پلتفرم اینترنتی اکران و قابل تماشا برای عموم خواهد بود و انشالله سال آینده و با اتمام شرایط کرونا ، گروه های نمایشی می توانند همانند سابق در این رویداد هنری شرکت کنند.
مطالب مرتبط

اجراهای آنلاین نمایش در شب های قدر

اجراهای آنلاین نمایش در شب های قدر

انجمن هنرهای نمایشی فارس با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در شب های مبارک ماه رمضان و شب های قدر اجراهای نمایش را بصورت آنلاین برگزار کردند.

|

امید وامق رئیس انجمن نمایش استان فارس خبر داد؛

بیستمین جشنواره سراسری تئاتر «پسامهر» با یاد فرهاد تنها و به صورت آنلاین برگزار می شود
امید وامق رئیس انجمن نمایش استان فارس خبر داد؛

بیستمین جشنواره سراسری تئاتر «پسامهر» با یاد فرهاد تنها و به صورت آنلاین برگزار می شود

امید وامق رییس انجمن نمایش فارس از انتشار فراخوان بیستمین جشنواره سراسری تئاتر «پسامهر» و برگزاری این جشنواره با یاد هنرمند فقید فرهاد تنها و به صورت آنلاین خبر داد.

|

در نشست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، فرمانده سپاه پاسداران و انجمن هنرهای نمایشی استهبان مطرح شد

تولیدات هنری با مضمون دفاع مقدس
در نشست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، فرمانده سپاه پاسداران و انجمن هنرهای نمایشی استهبان مطرح شد

تولیدات هنری با مضمون دفاع مقدس

نشست مشترک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، فرمانده سپاه پاسداران و انجمن هنرهای نمایشی استهبان در خصوص همکاری و حمایت از تئاتر برگزار شد

|

در راستای برگزاری جشنواره نمایشنامه نویسی جامعه نگار برگزار شد

کارگاه نمایشنامه نویسی پیام لاریان در شیراز به پایان رسید
در راستای برگزاری جشنواره نمایشنامه نویسی جامعه نگار برگزار شد

کارگاه نمایشنامه نویسی پیام لاریان در شیراز به پایان رسید

انجمن هنرهای نمایش استان فارس با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در راستای برگزاری جشنواره نمایشنامه نویسی جامعه نگار، جهت ارتقا سطح دانش هنرمندان استان در زمینه ادبیات نمایشی اقدام به برگزاری کارگاه نمایشنامه نویسی با حضور پیام لاریان و رضا گشتاسب کرده ...

|

نظرات کاربران