در حال بارگذاری ...
به بهانه روز خبرنگار:

مدافعان آرام آگاهی و هنر

تئاتر فارس - نوید جعفری *:نامگذاری روزهای مختلف در تقویم هر کشوری نشان از ارج ‌و قرب اهالی آن روز دارد، همانند هفدهمین روز مرداد که قرار بوده روز اهالی رسانه باشد.

روزی در گرم‌ترین ماه سال هست که قرار است گرمی بخش دل اهالی رسانه باشد اما بیشتر در حد شعاری باقی می‌ماند و محلی برای عرض اندام و سخنرانی‌های پر طمطراق و انشا گونه مدیران و مسئولانی هست که قرار است به بهانه روز خبرنگار با ادبیاتی فاخر و با کلید واژه «رسانه ابزار خوبی است برای…»، خودی نشان دهند و باز از دل روزی که متعلق به اهالی رسانه است تیتر نخست همان رسانه‌ها شوند.

در این میان عکاسان تئاتر و خبرنگاران هنری شاید در بین قشر مظلوم خبرنگاران هم جزو مظلوم ترین ها باشند.

چرا که عملا حوزه فرهنگ و‌هنر حوزه نا خلف همه دورانهاست و تنها بر اساس نیاز و مناسبت مدیران و مسئولان به یادش می افتند.

اهالی رسانه در حوزه فرهنگ و‌هنر از ساده ترین امکانات معمول هم محرومند و اگر علاقه و رسالت فردی شان نبود امروزه اثری از سایت ها و نشریات فرهنگی و هنری و اطلاع رسانی نبود.

و متاسفانه بارها و بارها در مسیر اطلاع رسانی با مشکلات مختلفی روبرو بوده اند و چه بسا بسیاری از نوشته ها و آگاهی بخشی ایشان به دلایل مختلف و محافظه کارانه حذف و مطرح نشده است .

سالانه هزاران تئاتر و رویداد نمایشی در کشور اجرا میشود و در این میان عکاسان حرفه ای تئاتر و خبرنگاران عرصه فرهنگ و هنر با نقش انکار ناپذیر خود همه رویدادها را پوشش می دهند و با اطلاع رسانی به عاشقان صحنه در روشن نگاه داشتن یاری می رسانند.

۱۷ مرداد فرصت مناسبی است تا متولیان امر حداقل در همین یک روز سال به سختی ها و دشواری فعالان رسانه فرهنگ‌و هنر بصورت ویژه بنگرند و با حمایت سازنده حداقل باری از دوش ایشان بردارند، مشکلات بیمه ، مشکلات معیشتی و نداشتن امنیت حرفه ای و شغلی بزرگترین مشکلات اهالی رسانه خصوصا در این بخش است.

امید که هر سال شاهد پیشرفت و رفع برخی از مشکلات و موانع فعالیت این عزیزان باشیم.

روز خبرنگار را به تمامی مدیران استانی درگاه تئاتر ایران تئاتر ، عزیزان مسئول و همکار در سایت ایران تئاتر ، مجله نمایش و تمامی عکاسان و خبرنگاران تئاتر ایران تبریک و شادباش می گوییم.

 

*بازیگر ، کارگردان و خبرنگار هنری 

 

 
مطالب مرتبط

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خبر داد:

تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می‌شوند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خبر داد:

تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می‌شوند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، گفت: اداره کل‌هنرهای نمایشی با توجه به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا در نظر دارد با هدف حمایت از فعالیت هنرمندان برای تولید و عرضه آثار نمایشی و همچنین تقویت روحیه امید و نشاط در جامعه تعدادی نمایش را برای بازتولید و یک اجرا جهت ضبط ...

|

زخم کهنه ای که با کرونا تازه شد

زخم کهنه ای که با کرونا تازه شد

کرونا آمد و مانند غده‌ بدخیمی به جان تن نه‌چندان بنیه‌دار تئاتر فارس افتاد و هر روز از شیره آن مکید تا به بستر احتضار افکنده شود؛ اما پیش از آن نیز حال این هنر خوب نبود و کمتر پیش می‌آمد که هنرمندان تئاتری از وضعیتشان راضی باشند.

|

با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای  راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت:

دو نمایش از شیراز در راه جشنواره مقاومت
با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت:

دو نمایش از شیراز در راه جشنواره مقاومت

با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت دو نمایش «قاسم غریب» و «آنجا که اب ما را با خود خواهد برد» به بخش مسابقه جشنواره راه یافتند

|

نظرات کاربران