در حال بارگذاری ...
نوید جعفری کارگردان و بازیگر تئاتر :

چرا در زمان بحران، هنرمندان و فرهنگوران و اهالی رسانه دیده نمی شوند؟

به منظور جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا ( کووید- ۱۹) در سراسر جهان٬ بسیاری از فعالیتهای تجاری، اجتماعی و فرهنگی متوقف شده و مردم در خانه خود را قرنطینه کرد‌ه‌اند. هنرمندان در رشته ها و عرصه های مختلف، از جمله افرادی بودند که از این قرنطینه، دچار آسیب های فراوان شدند، بخصوص برای آنان که هنر، شغل و وسیله امرار معاششان بود.

به گزارش تئاتر فارس ،به منظور جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا ( کووید- 19) در سراسر جهان٬ بسیاری از فعالیتهای تجاری، اجتماعی و فرهنگی متوقف شده و مردم در خانه خود را قرنطینه کرد‌ه‌اند.

ابتدای اسفندماه، با اعلام رسمی وزارت بهداشت، هجوم کرونا ویروس به ایران هم مورد تأئید قرار گرفت و به قرنطینه رفت. در این ایام، اقشار مختلفی به دلیل تعطیلی مشاغلشان آسیب دیدند؛ اما برای حفظ سلامتی خود و خانواده و جلوگیری از شیوع این ویروس در جامعه، همکاری کرده و در منازل ماندند. در این راستا، اقشار مختلفی نیازمند حمایت های دولت در موارد مختلف، از جمله بیمه هستند.

هنرمندان در رشته ها و عرصه های مختلف، از جمله افرادی بودند که از این قرنطینه، دچار آسیب های فراوان شدند، بخصوص برای آنان که هنر، شغل و وسیله امرار معاششان بود.

تعطیلی بیش از 3 ماهه برای گروه‌های تئاتر بخصوص در شهرستان ها که به طور میانگین ۲ تا سه اثر نمایشی را در طول سال به روی صحنه می‌آوردند و برای همه کسانی که از محل اجرای تئاتر و فروش بلیت آن ارتزاق داشتند، مهلک و شوک‌آور بود.

هرچند سوق یافتن رویدادهای فرهنگی و هنری به سوی فعالیت مجازی و سیاستگذاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تقویت این بخش تا حدی خلاء این بخش را پر کرد، اما به دلیل جنس فعالیت گروه‌های تئاتر و الزام نمایش صحنه‌ای آن، فضای مجازی برای اهالی تئاتر چندان ثمربخش نبوده است.

آموزشگاه‌های تئاتر و سالن‌های خصوصی نمایش نیز از تعطیلی رویدادهای فرهنگی و هنری در نتیجه کرونا به شدت متضرر شدند.

اقدامات فارس در حمایت از هنرمندان

صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به برگزاری مسابقه‌های نقاشی و داستان‌نویسی اشاره کرد و گفت: این مسابقات با موضوع در خانه بمانیم و مبارزه با کرونا برای همه سنین تدارک دیده شده است؛ همچنین برگزاری ۳۲۰ برنامه در قالب‌های مختلف از جمله مهمانی مجازی در خانه هنرمندان و صاحبان حرفه‌های هنری، آموزشگاه‌ها، موسسات و... از دیگر برنامه‌های این اداره کل برای شهروندان بوده است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تصریح کرد: وزارت ارشاد گفته که سهم بیمه فعالان هنر تحت پوشش صندوق اعتباری را برای سه ماهه اول سال جاری پرداخت میکند، اما این روزها که اعضا بنا به دلایل مختلف به اداره بیمه مراجعه کرده‌اند، با عدم پرداخت سه ماهه اول سال مواجه شده و مجبور هستند که خودشان پرداخت کنند؛ اگرچه وزارت تأکید کرده که در صورت پرداخت حق بیمه سه ماهه توسط اعضا هم مبلغ پرداختی به آنها بازگردانده خواهد شد.

نوید جعفری، فعال رسانه و هنرمند تئاتر شیرازی در گفتگو با خبرنگار صحبت هایش را با گلایه آغاز کرد.

وی گفت: وضعیت معیشتی و رفاه شغلی و امنیت شغلی هنرمندان در اکثر موارد مورد توجه قرار نمی گیرد و همواره شاغلان فرهنگی و هنری با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند. در این میان با شیوع ویروس کرونا این مشکلات دو چندان شده و شکل تازه ای یافته است.

جعفری ادامه داد: شاید اصلی ترین دغدغه هنرمندان در این شرایط، با تعطیلی سالنها و تمامی برنامه های درآمدزا برای ایشان، مشکلات روزمره معیشتی، پرداخت بیمه و گذران زندگی است.

عضو انجمن منتقدین تاتر فارس با بیان اینکه متاسفانه بر خلاف سایر نقاط جهان که هنرمندان همواره مورد حمایت سازمانهای دولتی مرتبط هستند، در کشور ما هنرمندان همواره درگیر معضلات و مشکلات بسیاری هستند، افزود: همانگونه که جز در مواردی بسیار اندک در بیشتر مواقع، مسئولین و دولتمردان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، وعده های فراوانی در جهت ایجاد شرایط بهتری برای هنرمندان میدهند؛ در مورد کرونا هم چنین شد. هرچند تا کنون هیچ اتفاق چشمگیری را شاهد نبودیم.

به گفته این فعال رسانه ای هنر، وزارت ارشاد در بیانیه ای، از پرداخت حق بیمه هنرمندان مشمول بیمه تامین اجتماعی هنرمندان خبر داده که تا کنون محقق نشده است؛ یا راه اندازی سامانه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا که همه هنرمندان و فعالان فرهنگی و حتی گروه های نمایشی در آن ثبت نام کردند و هنوز هیچ خبری در دست نیست، و یا جمع آوری اسامی گروه های نمایشی که در دوران کرونا دچار تعطیلی، یا ضرر و زیان ناشی از عدم اجرا شدند، از سوی انجمن هنرهای نمایشی استان و ارسال به مرکز که همچنان در هاله ای از ابهام است؛ و یا قولی برای پرداخت بیمه بیکاری، نه تنها برای هنرمندان، بلکه برای تمام مشاغل، که تنها بخش بسیار اندکی از آنها مورد قبول قرار گرفته است‌.

به عقیده جعفری، این در حالی است که در بخش رسانه هم اهالی رسانه بی یار و یاور مانده اند و هر روز خبری مبنی بر تعدیل نیرو یا شرایط استثمار گونه عقد قراردادهای ۴ ساعته به گوش می رسد و متاسفانه تنها مرجع رسیدگی در کشور که همان وزارت فرهنگ و ارشاد است هم هیچ کمکی به این افراد نکرده است.

این هنرمند شیرازی گفت: سئوال اصلی این است وقتی در طول سال برای کوچکترین فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هزاران قانون و بخشنامه نظارتی در حوزه فرهنگ و هنر، همه چیز تحت نظارت قرار دارد، چگونه است که در زمان بحران، هنرمندان و فرهنگوران و اهالی رسانه دیده نمی شوند؟

عضو هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی فارس افزود :یا مسئولین و نمایندگان مجلس و دولت که همواره وامدار اهالی فرهنگ و هنر هستند، هیچکدام حتی در حد پرداخت بیمه بیکاری، جبران ضرر و زیان مالی و یا حتی بخشودگی بیمه هنرمندان کاری نمی کنند؟

ین ها سوالاتی است که این روزها، اهالی محدود هنر و رسانه را درگیر کرده و منتظر پاسخ درخور توجه و عملی از سوی مسئولین ذی‌ربط هستند.

گزارش و گفتگو : فاطمه اسد زاده 
مطالب مرتبط

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خبر داد:

تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می‌شوند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خبر داد:

تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می‌شوند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، گفت: اداره کل‌هنرهای نمایشی با توجه به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا در نظر دارد با هدف حمایت از فعالیت هنرمندان برای تولید و عرضه آثار نمایشی و همچنین تقویت روحیه امید و نشاط در جامعه تعدادی نمایش را برای بازتولید و یک اجرا جهت ضبط ...

|

زخم کهنه ای که با کرونا تازه شد

زخم کهنه ای که با کرونا تازه شد

کرونا آمد و مانند غده‌ بدخیمی به جان تن نه‌چندان بنیه‌دار تئاتر فارس افتاد و هر روز از شیره آن مکید تا به بستر احتضار افکنده شود؛ اما پیش از آن نیز حال این هنر خوب نبود و کمتر پیش می‌آمد که هنرمندان تئاتری از وضعیتشان راضی باشند.

|

نظرات کاربران