در حال بارگذاری ...
کرونا و رکود در هنرهای نمایشی فارس

ضرر ۱۰۰ میلیارد ریالی کرونا به بیش از ۸هزار هنرمند فارس

باغ شکوفای فرهنگ و هنر فارس که در یک دهه گذشته با توسعه فعالیت‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها و مشارکت بخش خصوصی به ثمردهی رسیده بود، با بحران کرونا رو به ویرانی گذاشته است و چنانچه برای مدتی طولانی ادامه یابد، همه تلاش‌های گذشته را از بین خواهد برد. گزارش سیده سمیرا متین نژاد

به گزارش  ایران  تئاتر از فارس ، باغ شکوفای فرهنگ و هنر فارس که در یک دهه گذشته با توسعه فعالیت‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها و مشارکت بخش خصوصی به ثمردهی رسیده بود، با بحران کرونا رو به ویرانی گذاشته است و چنانچه برای مدتی طولانی ادامه یابد، همه تلاش‌های گذشته را از بین خواهد برد.

ضرر ۱۰۰ میلیارد ریالی کرونا به بیش از ۸هزار هنرمند و فرهنگ‌ور فارس
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس  اعلام کرد که تعطیلی کسب و کار براثر شیوع کرونا در فارس تاکنون بیش از یکصد میلیارد ریال به حوزه فرهنگ، هنر و رسانه خسارت وارد کرده است که جبران این میزان ضرر و زیان از طریق منابع استانی امکان‌پذیر نیست.
صابر سهرابی عنوان کرد: ۲هزار و ۱۲۰ نفر در استان فارس مستقیما در زمینه هنری فعالیت می‌کنند و بسیار مشاغل دیگر نیز وابسته به این افراد هستند که به آمار اضافه می‌شوند؛ همچنین در حوزه فرهنگی نیز ۶هزار و ۵۰۰ نفر در تمامی بخش‌ها و زیر مجموعه‌ها مشغول‌اند.
او با بیان اینکه هنرمندان دوشادوش ستاد مبارزه با کرونا در فارس از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند، گفت: در دوران مواجهه با کرونا سعی کردیم با توجه به شعار "در خانه بمانیم" فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در عید نوروز در فضای مجازی برگزار کنیم و در این راستا فعالیت‌های مجازی اهالی فرهنگ و هنر فارس مورد استقبال قرار گرفت.

کرونا و رکود در هنرهای نمایشی
هنرمندان عرصه هنرهای نمایشی نیز از قاعده این آسیب‌ها مستثنی نیستند و هنرشان که همیشه به‌ویژه در شهرستان‌ها با کم‌برخورداری همراه بوده است، این روزها دوران رکود را می‌گذارند.
نرگس شیرازی‌نژاد، بازیگر و کارگردان تئاتر است، او که همزمان با توقف فعالیت‌های هنری، نمایش کودکانه"علی بابا و چهل دزد بغداد" را با کارگردانی مشترک هادی بی‌کینه روی صحنه تماشاخانه استاد هودی داشت، در پی تعطیلی اجباری متحمل آسیب‌ بسیار شد.
وی عنوان کرد: این نمایش در هفته دوم اجرا متوقف شد؛ همچنین ۱۳ سانس اجرای مدارس و ۵ نوبت اجرای بعدازظهر این نمایش نیز به دلیل شیوع کرونا لغو شد.
این هنرمند با بیان اینکه تئاتر در اکثر مواقع با بحران مالی و تماشاگر روبه رو بوده است، اظهار کرد: بحران هنر نمایش در دوره شیوع کرونا و تعطیلی سالن‌های تئاتر، عمق این مشکلات را دوچندان کرده است و حتی پس از پایان این دوران نگرانی‌هایی جدی را در پی خواهد داشت.

نبود انجمن صنفی هنرمندان تئاتر موجب آسیب است
او این موضوع را که اشتغال به تئاتر از نگاه دولت شغل نیست، موجب ضرر و زیان دانست و گفت: وقتی برای رسته‌های مختلف مشغول در تئاتر صنف نداشته باشیم، نمی‌توانیم حق و حقوقمان را مطالبه کنیم؛ از همین رو بحران کرونا باید زمینه‌ساز ایجاد صنف یا خانه تئاتر شود.
شیرازی‌نژاد بیان داشت: به هر روی در این وضعیت باید به این بیندیشیم که چگونه می‌توان اعتماد از دست رفته تماشاگران را برای حضور در سالن‌های تئاتر تقویت کرد و این موضوع نیازمند عزمی جدی است.
او با اشاره به اینکه در شرایط حاضر نمی‌توان چیزی را پیش‌بینی کرد، گفت: تمام برنامه‌ریزی‌ها تحت تاثیر فعالیت ویروس کرونا و وحشتی است که نه فقط در شهر یا کشور خودمان احساس می‌شود، بلکه در سراسر جهان وجود دارد.
این بازیگر تئاتر افزود: انجمن نمایش یا دیگر ارگان‌های فرهنگی، همیشه می‌گویند که مطالبات هنرمندان از اولویت‌های جدی آن‌هاست؛ اما در عمل این اتفاق نیفتاده و شاهد  رویه‌ای مثبت برای گذر از این شرایط سخت نیستیم.

وضعیت تئاتر شهرستان‌ها در حالت عادی هم بحرانی است
کارگردان نمایش چهل دزد بغداد عنوان کرد: زمانی که  ظاهراً همه چیز رو به راه بود، اوضاع مالی و اقتصادی تئاتر نامناسب بود؛ حتی قبلا مبلغی در حمایت از گروه‌های نمایشی از طرف دولت برای اجراهای سالانه پرداخت می‌شد که اخیراً همان کمک‌هزینه هم از گروه‌های نمایشی دریغ شده است. وضعیت تئاتر شهرستان هم در حالت عادی نابسامان است، چه برسد به اینکه چندین ماه تعطیل شود.
او ادامه داد: دولت تقریبا برای تمامی اقشار تمهید و برنامه‌ای دارد و به صنوف مختلف یارانه یا مبالغی را برای جبران ضرر و زیان‌ها پرداخت می‌کند؛ اما هنرمندان تئاتر در  این عرصه نیز تنها مانده‌اند.
شیرازی‌نژاد اظهار کرد: تئاتر از طریق مخاطب کسب درآمد می‌کند و حقیقت این است که بعد از اتمام این دوران، وضعیت تئاتر فاجعه‌بارتر خواهد شد؛ زیرا برای جلب اعتماد و رضایت دوباره مخاطب زمان بسیار زیادی لازم است؛ در عین حال با نگاهی خوشبینانه می‌توان گفت با اتمام شیوع بیماری، مردم با شوق بیشتری به تماشای تئاتر می‌آیند؛ اما اینها همه فرضیه است و از آنجا که نمی‌توان از پایان دوران همه‌گیری اطمینان داشت، نگران آینده هستیم.

او بحران کرونا را در عرصه هنر نمایش چندوجهی خواند و بیان کرد: بحران اقتصادی و بحران روانی هنرمندان را تهدید می‌کند؛ اینکه چگونه قرار است دوباره دور هم جمع شویم و کار کنیم، یکی از دغدغه های هنرمندان است؛ چراکه بعد از گذر از این دوره، وحشت کماکان همراه ماست و نمی‌توان کارهای پر پرسوناژ را به صحنه برد.
به گفته این بازیگر تئاتر باید نمایش‌هایی با تعداد کاراکترهای کم را به‌صورت مجازی اجرا کرد؛ همچنین دولت باید با حمایت از هنرمندان، کمک‌هزینه‌ای برای آنان در نظر گیرد؛ جز این‌ها ضروری است برنامه‌ریزی کلانی برای تئاتر انجام شود.

 ویروس کرونا یا کووید ۱۹ به بیشتر کشورهای جهان سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

گزارش از: سیده سمیرا متین نژاد
مطالب مرتبط

درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه
درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه

تئاتر فارس_ سمیرا متین نژاد؛ توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در کلان‌شهر شیراز اهمیت بسیار دارد؛ با این حال با گذشت قریب به ۱۰ سال از آغاز ساخت نخستین پروژه تالار مرکزی این شهر، همچنان چشم عنایت به دستان دولت و سرمایه‌گذاران دوخته شده است.

|

زخم کهنه ای که با کرونا تازه شد

زخم کهنه ای که با کرونا تازه شد

کرونا آمد و مانند غده‌ بدخیمی به جان تن نه‌چندان بنیه‌دار تئاتر فارس افتاد و هر روز از شیره آن مکید تا به بستر احتضار افکنده شود؛ اما پیش از آن نیز حال این هنر خوب نبود و کمتر پیش می‌آمد که هنرمندان تئاتری از وضعیتشان راضی باشند.

|

با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای  راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت:

دو نمایش از شیراز در راه جشنواره مقاومت
با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت:

دو نمایش از شیراز در راه جشنواره مقاومت

با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت دو نمایش «قاسم غریب» و «آنجا که اب ما را با خود خواهد برد» به بخش مسابقه جشنواره راه یافتند

|

در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند
در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند

تئاتر استان فارس از نبود نهادسازی رنج می‌برد و فعالان حرفه‌ای معتقدند تاکنون وعده‌های داده شده از حد شعار فراتر نرفته است.محمد حسین نیکوپور خبرنگار و منتقد هنری در این خصوص با عباس چهل تنان و سعید رضا خوش شانس به گفتگو نشسته است.

|

پوستر طراحان تئاتر فارس در بخش پوستر سی و نهمین جشنواره تئاتر بین المللی فجر

پوستر طراحان تئاتر فارس در بخش پوستر سی و نهمین جشنواره تئاتر بین المللی فجر

با اعلام راه یافتگان به بخش مسابقه پوستر سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ، سه پوستر تئاتر از هنرمندان فارس در بخش مسابقه پوستر و همچنین سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر حضور خواهد داشت.

|

تقدیرازبرگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

رتبه دوم نمایشنامه نویسی صاحبدلان به نویسنده فارس رسید
تقدیرازبرگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

رتبه دوم نمایشنامه نویسی صاحبدلان به نویسنده فارس رسید

طی مراسمی که صبح امروزبا حضور«قادر آشنا» مدیرکل مرکزهنرهای نمایشی درسالن مشاهیرمجموعه تئاترشهر برگزارشد؛ ازبرگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاترصاحبدلان تقدیرشد.

|

نظرات کاربران