در حال بارگذاری ...

ادبیات کهن الگویی برای هنرهای نمایشی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس فارس در دیدار با نادر شهسواری پیشکسوت هنر نمایش، گفت: ادبیات کهن همچون فردوسی، سعدی و مولوی بایستی با برنامه ریزی فرهنگی، ادبی و علمی، تبدیل به الگوهای نمایشی شوند.

سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به همراه بهروز مرامی، معاون هنری و سینمایی این اداره، به دیدار نادر شهسواری از پیشکسوتان هنر نمایش در فارس رفت.

سهرابی در این دیدار گفت: امروزه فرزندان ما با بزرگان خودشان که در اصل ریشه و هویت آنان هستند، ناآشنایند. فرزندان ما نمی‌دانند بزرگانی همچون سعدی، حافظ، فردوسی مولوی چه کسانی بوده‌اند و استفاده از داستانهای سرشار از ادبیات کهن همچون فردوسی، سعدی و مولوی بایستی با برنامه ریزی فرهنگی، ادبی و علمی، تبدیل به الگوهای نمایشی شوند تا از این طریق معرفی و بازگشت به هویت اصلی ایرانی دردستور کار قرار گیرد.

سهرابی با تاکید براینکه استفاده از قصص زیبای قرآنی برای نمایش های مذهبی ضرورت دارد تا با زبان هنر بتوان ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی را گشترش دهیم، ادامه داد: گاه هنرمندان جوان ما تقلیدهای کورکورانه و از روی ناآگاهی با دیدگاه شخصی خود از سبک‌های هنری غرب انجام می‌دهند و حتی آن را ترویج هم می‌کنند که سبب خواهد شد هنر از جایگاه متعالی خود سقوط کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به کمبود فضاهای هنری و تماشاخانه در شیراز، بیان کرد: در یک سال اخیر تلاش کردیم تا تماشاخانه‌های استان فارس را بازسازی و تجهیز کنیم؛ این در حالی است که شهرداری شیراز نیز در این راستا فعالیت‌های چشمگیری از خود نشان داده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با تجلیل و تقدیر از همسران هنرمندان و فرهنگ‌وران گفت: هنرمندان و فرهنگ‌وران به دلیل عشقی که به هنر و فرهنگ دارند، همه زندگی خود را در هنر و فرهنگ وقف می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود تا خانواده‌های آنان سختی بیشتری را بر دوش کشند. از این رو بر خود می‌دانم تا از خانواده‌ها و به ویژه همسران آنان تجلیل ویژه‌ای داشته باشم.

این مدیر هنری و فرهنگی فارس افزود: امروزه می‌بینیم که سلطه‌گران جهان برای به زانو در آوردن ما تمام تلاش خود را می‌کنند و تنها در بیش از ۳۰۰شبکه فارسی‌زبان برای کودک تا پیر ما برنامه‌ دارند و گاه ما دانسته یا نادانسته تحت تأثیر قرار می‌گیرم پس نیاز داریم تا با یک دگرگونی درونی به اصل هویتی و ریشه‌های فرهنگی خود بازگردیم.

سهرابی خاطرنشان کرد: شاید با بستن و محدود کردن فضا کاری از پیش نرود اما می‌توان با آموزش‌های پرورشی در جامعه، از تخریب فرهنگی که فضای مجازی با خود به همراه دارد کاست.

هنرمند پیش از هر چیزی باید بداند که در کجای جهان قرار دارد

نادر شهسواری نیز در این دیدار گفت: یک هنرمند پیش از هر چیزی باید بداند که در کجای جهان و برای چه کسانی می‌خواهد کار کند. اگر به این موضوع بی‌اعتنایی کند در هر جا که باشد به مشکل برخواهد خورد.

بازیگر فیلم شنای پروانه ادامه داد: ما نسل برآمده از بهمن 57 هستیم؛ نسلی که پشت سر امام قرار گرفت پس نمی‌توانیم در هر نمایش یا فیلمی بازی کنیم و از این رو در کمتر کار سینمایی حضور یافته‌ام.

این هنرمند شیرازی افزود: در سال‌های پس از انقلاب آنقدر درگیری‌های سیاسی افزایش یافت که از مقوله فرهنگی جاماندیم. در حالی که قرار بود سیاست ما نیز فرهنگی شود، فرهنگ ما سیاسی شد.

پیشکسوت نمایش فارس بیان داشت: در ایران پس از مشروطیت یک نوع بحران هویتی ایجاد که ما را از اصالت خود دور کرد. در حالی که غرب داشته‌های ما را در قالب خود ریخت تا پیشرفت کند، ما نتوانستیم داشته‌های غرب را در قالب هویتی خود بریزم و با تقلید کورکورانه راه پیشرفت ما بسته شد.

وی با انتقاد از برخی هنرمندان جوان گفت: امروزه میدان هنر بدون در نظر گرفتن سواد، اخلاق و منش هنرمند ایرانی جولانگاه هنرمندانی شده است که یک شبه خود را هنرمند می‌دانند. هنرمندانی که نگاه مسئولانه و متعهدانه نسبت به کار هنری خود ندارند.

نادر شهسواری خاطرنشان کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم آتیه ما در فضای مجازی است و باید بحث آموزش استفاده از فضای مجازی را در جامعه افزایش دهیم.
مطالب مرتبط

درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه
درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه

تئاتر فارس_ سمیرا متین نژاد؛ توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در کلان‌شهر شیراز اهمیت بسیار دارد؛ با این حال با گذشت قریب به ۱۰ سال از آغاز ساخت نخستین پروژه تالار مرکزی این شهر، همچنان چشم عنایت به دستان دولت و سرمایه‌گذاران دوخته شده است.

|

در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند
در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند

تئاتر استان فارس از نبود نهادسازی رنج می‌برد و فعالان حرفه‌ای معتقدند تاکنون وعده‌های داده شده از حد شعار فراتر نرفته است.محمد حسین نیکوپور خبرنگار و منتقد هنری در این خصوص با عباس چهل تنان و سعید رضا خوش شانس به گفتگو نشسته است.

|

آثار منتخب جشنواره «تئاتر+خانه» معرفی شدند

شش اثر  از فارس به مرحله پایانی جشنواره «تئاتر+ خانه» راه یافتند
آثار منتخب جشنواره «تئاتر+خانه» معرفی شدند

شش اثر از فارس به مرحله پایانی جشنواره «تئاتر+ خانه» راه یافتند

آثار راه‌یافته به مرحله پایانی جشنواره مجازی «تئاتر+خانه» از سوی شورای انتخاب این جشنواره هنری معرفی شدند/ شش اثر نمایشی از فارس به مرحله پایانی بخش های مختلف جشنواره «تئاتر+ خانه» راه یافتند .

|

جشنواره تئاتر پارس جنوبی برگزیدگانش را شناخت؛

درخشش هنرمندان نمایشی فارس در جشنواره تئاتر پارس
جشنواره تئاتر پارس جنوبی برگزیدگانش را شناخت؛

درخشش هنرمندان نمایشی فارس در جشنواره تئاتر پارس

نمایش های «استرالیا» و «متولد شده در خون» از جشنواره مجازی تئاتر پارس جنوبی بازگشتند و در بخشهای مختلف، کاندید و برگزیده شدند و مقام و جوایز ارزنده ای را به شیراز هدیه کردند.

|

کرونا و رکود در هنرهای نمایشی فارس

ضرر ۱۰۰ میلیارد ریالی کرونا به بیش از ۸هزار هنرمند  فارس
کرونا و رکود در هنرهای نمایشی فارس

ضرر ۱۰۰ میلیارد ریالی کرونا به بیش از ۸هزار هنرمند فارس

باغ شکوفای فرهنگ و هنر فارس که در یک دهه گذشته با توسعه فعالیت‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها و مشارکت بخش خصوصی به ثمردهی رسیده بود، با بحران کرونا رو به ویرانی گذاشته است و چنانچه برای مدتی طولانی ادامه یابد، همه تلاش‌های گذشته را از بین خواهد برد. گزارش سیده سمیرا متین نژاد

|

«استرالیا » و« متولد شده در خون» نمایندگان فارس در جشنواره نگین خلیج فارس

«استرالیا » و« متولد شده در خون» نمایندگان فارس در جشنواره نگین خلیج فارس

جشنواره ی تئاتر پارس جنوبی یادواره ی زنده یاد استاد علی غلامی بصورت مجازی برگزار می شود * نهمین جشنواره ی منطقه ای تئاتر نگین خلیج فارس با حضور گروه های تئاتری از استانهای بوشهر، هرمزگان، فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد از تاریخ ۶ لغایت ۱۰ اردیبهشت ماه بصورت مجازی برگزار ...

|

بیست و هفت مارس، هفت فروردین:

روزجهانی تئاتر ، یاد روز تئاتر پیشگان جهان
بیست و هفت مارس، هفت فروردین:

روزجهانی تئاتر ، یاد روز تئاتر پیشگان جهان

بیست و هفت مارس، هفت فروردین روز جهانی گرامیداشت تئاتر است ، در سال ۱۹۶۲ میلادی برای نخستین بار انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) در 'هلسینکی' فنلاند طرحی را برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر ارائه داد

|

نظرات کاربران