در حال بارگذاری ...
راهیابی دو اثر از شیراز به نخستین جشنواره تئاتر هامون

«گردن» و «فعل» نمایندگان تئاتر شیراز در نخستین جشنواره تئاتر هامون

کمپانی تئاتر هامون با هدف معرفی و حمایت از گروه‌ها و نمایش‌های خلاق و تجربه‌گرا و ایجاد ظرفیت‌های جدید اجرایی، نخستین جشنواره تئاتر هامون را در دو بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای و نمایشنامه‌نویسی از ۱۵ تا ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ در سالن تاتر هامون برگزار می‌کند.

 به گزارش تئاتر فارس ، کمپانی تئاتر هامون با هدف معرفی و حمایت از گروه‌ها و نمایش‌های خلاق و تجربه‌گرا و ایجاد ظرفیت‌های جدید اجرایی، نخستین جشنواره تئاتر هامون را در دو بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای و نمایشنامه‌نویسی از ۱۵ تا ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ در سالن تاتر هامون برگزار می‌کند.این جشنواره با دبیری هادی حجازی فر در اویلن دوره برگزاری خود از بین بیش از 600 نمایش متقاضی شرکت در این رویداد 20 اثر نمایشی را جهت شرکت در این جشنواره انتخاب نموده است در میان آثار قطعی راه یافته به نخستین جشنواره تئاتر هامون، ۱۵ اثر از استان تهران، ۲ نمایش از استان فارس و از استان های آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و مازندران هرکدام یک نمایش حضور دارند..

هیات انتخاب نخستین جشنواره تئاتر هامون متشکل از آرش دادگر، بهرام بهبهانی، محمد عسکری، مرتضی مشکات، فرزین محدث، پری‌ناز لطف الهی و هادی حجازی‌فر پس از ۸ روز بازبینی آثار، تعداد ۲۰ نمایش قطعی و ۵ نمایش رزرو (به ترتیب اولویت) را برای شرکت در جشنواره انتخاب کردند.

 دبیر نخستین جشنواره تئاتر هامون، دو اثر جدید از فهرست آثار رزرو جشنواره به جمع آثار پذیرفته شده اضافه کرد  تا نهایتا آثار حاضر در بخش نهایی رقابت جشنواره به ۲۲ تئاتر برسد.

 که تئاتر «فعل» و «گردن» از شیراز به عنوان آثار برگزیده و قابل توجه از سوی هیات انتخاب در این رویداد هنری شرکت می  کنند.

داوران این دوره جشنواره :

فرهاد مهندس پور ، علی سرابی ، ژاله صامتی و پیام لاریان در کنار هادی حجاری فر به داوری آثار خواهند پرداخت

نمایش ” گَردَن» نوشته و کارگردانی آرمین حمدی پور است. و محمد فروزان، سمیه جعفری، پوریا احمدی، رعنا شبانکاره، شاداب مهدی یار در این نمایش بازی می‌کنند.

درخلاصه این نمایش آمده است: گَردَن دومین تئاتر از سه گانه ایست که با تاکید بر روی عضوی از بدن، به مسائل و پیچیدگی های زندگیِ تاریک انسان معاصر می پردازد. گَردَن داستان اتفاقی است که در یک مهد کودک رخ داده.

دیگر عوامل این نمایش که کاری از گروه تئاتر چفت است عبارتند از:

مشاور کارگردان: امیر خالقی با سپاس ویژه از: پیمان زبرجدی

دستیار کارگردان و طراح لباس: هانیه بن راضی ،عکاس و طراح گرافیک: فائزه غیثی ،تیزر: وحید فقیهی (استودیو پیکان)

 

تئاتر « فعل» به نویسندگی محمد رضایى راد و کارگردانی  رعنا شبانکاره به تهیه کنندگی سپهر سیاح دیگر نمایش پذیرفته شده از شیراز در این رویداد است. تئاتر فعل روایتی است از زندگی فرهاد کاتب برای تدریس ادبیات به دبیرستانی دخترانه می رود. او همزمان برای ارائه پایان نامه ارشدش روی "فعل" تحقیق می کند. لیلا یکی از دانش آموزان مدرسه است که سعی می کند به فرهاد نزدیک شود. حضور لیلا، سوال ها، طرز فکر و روابطش با دیگر اعضای مدرسه، فرهاد را در باره فعل و ماهیت آن دچار تردید می کند.

این نمایش پیش از این در جشنواره تئاتر دانشگاهی جوایز مختلفی همانند : 

اثر برگزیده بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهى (بخش مناطق) 
تندیس بهترین کارگردانى (بخش مناطق)
تندیس بهترین بازیگر زن (بخش مناطق) 
تندیس بهترین طراحی صحنه (بخش مناطق) 
و نامزد بهترین طراحی لباس از بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهى ایران (بخش مناطق) را دریافت کرده بود.

نویسنده: محمد رضایى راد ،کارگردان: رعنا شبانکاره،تهیه کننده: سپهر سیاح،دراماتورژ: سعید رضا خوش شانس 
بازیگران (به ترتیب حروف الفبا) 
آرمین حمدى پور/ پریسا در افشان/ حانیه رضایى/ محمد فروزان/ سارا کرمى/ نیلوفر محزون.
دستیار کارگردان: پیمان زبرجدى ،منشى صحنه: هانیه بن راضى ،مدیر صحنه: امیر خالقى،مدیر اجرایى: پوریا احمدى ،طراح صحنه: رعنا شبانکاره ،طراح لباس : هانیه بن راضى  ،طراح نور: رعنا شبانکاره
عکاس : شاداب مهدى یار ،ساخت تیزر: على شریفى ،طراح گرافیک : مریم برادران 
 

نخستین جشنواره تئاتر هامون را در دو بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای و نمایشنامه‌نویسی از ۱۵ تا ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ در سالن تاتر هامون برگزار می‌کند.
مطالب مرتبط

با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای  راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت:

دو نمایش از شیراز در راه جشنواره مقاومت
با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت:

دو نمایش از شیراز در راه جشنواره مقاومت

با اعلام اسامی نمایش های صحنه ای راه یافته به هفدهمین جشنواره تئاتر ملی مقاومت دو نمایش «قاسم غریب» و «آنجا که اب ما را با خود خواهد برد» به بخش مسابقه جشنواره راه یافتند

|

درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه
درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه

تئاتر فارس_ سمیرا متین نژاد؛ توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در کلان‌شهر شیراز اهمیت بسیار دارد؛ با این حال با گذشت قریب به ۱۰ سال از آغاز ساخت نخستین پروژه تالار مرکزی این شهر، همچنان چشم عنایت به دستان دولت و سرمایه‌گذاران دوخته شده است.

|

در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند
در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند

تئاتر استان فارس از نبود نهادسازی رنج می‌برد و فعالان حرفه‌ای معتقدند تاکنون وعده‌های داده شده از حد شعار فراتر نرفته است.محمد حسین نیکوپور خبرنگار و منتقد هنری در این خصوص با عباس چهل تنان و سعید رضا خوش شانس به گفتگو نشسته است.

|

نظرات کاربران