در حال بارگذاری ...
 • چهاردهمین نشان مفاخر فارس به رحیم هودی اهدا شد

  در آیین بزرگداشت استاد «رحیم هودی»، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون ایران و فارس، که در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، چهاردهمین نشان مفاخر فارس به وی اهدا شد.

  آیین بزرگداشت استاد رحیم هودی، معلم بازنشسته و هنرمند پیشکسوت نمایش استان فارس در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با حضور مسئولان و علاقمندان هنر نمایش برگزار شد.

  صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این آیین گفت: استاد رحیم هودی، فرهیخته ای است که ریشه در این استان دارد.

  صابر سهرابی ادامه داد: امروز بزرگداشت مردی از اهالی فرهنگ و هنر فارس است که جایگاه رفیع و منحصر بفردی در هنر و فرهنگ فارس دارد و این نه تنها به ادعای بنده بلکه به گواهی جمع فرهیخته حاضر می باشد که خود تأیید این مدعاست و بر هیچ هنردوست و فرهنگ شناسی پوشیده نیست.

  سهرابی افزود: معرفی استاد رحیم هودی نیازی به سخن گفتن ندارد چراکه مردی است که همه سال های سال است که می شناسیمش؛ مردی بی حب نفس که راه ماندگاری هنر و شخصیت شیرنش نه در شاخص شدن بلکه در اعتلای هنر زادگاهش همواره بوده است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اضافه کرد: توجه به امر آموزش از دل و جان به جوانان نکته بارز شخصیت اوست. همو که دست یاری ده جوانان برای گذر از بیابان خامی است.

  دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس بیان داشت: هودی چون پلی فراروی جوانان فارس برای عبور از دره های ناکامی بوده است. چه بسا جوانان خوش نام امروز که با بلدی راه ایشان از خاک به افلاک رسیده اند.

  ابراهیم گشتاسبی، معاون فرهنگی شهرداری شیرازی در این همایش ضمن تقدیر از استاد رحیم هودی، پیام حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز را خواند.

  حیدر اسکندر در این پیام گفت: اندیشمندان بر این باورند، یک هنرمند برای دریافت خرسندی، کشف، دردمندی، همدردی، دغدغه‌مندی، روشنگری، جستجو، اثبات یا تعلیم دست به خلق یک اثر هنری می زند و رحیم هودی همه‌ی این ها را یک جا دارد!

  اسکندرپور ادامه داد: این دانشی‌مردِ عرصه هنرهای نمایشی شیراز، از زمانی که زبان گشود و توانست قدم از قدم بردارد در تب و تاب نمایش بود و حالا که ٨٤ سال از تولدش در محله سر دُزَک و ٨٤ بهار از زندگی پر تلاطم و رؤیایی‌اش می گذرد، هنوز که هنوز است برای نفس کشیدن روی صحنه تئاتر بی قراری می‌کند.

  شهردار شیراز در این پیام تصریح می کند: رحیم هودی نماد تخصص و هنرمندی در تئاتر است اما این، آن‌چیزی نیست که این هنرمند پیشکسوت را متمایز می کند. دردمندی، همدردی و دغدغه‌مندی در گوشه گوشه‌ی زندگیِ استاد جلوه گری می کند.

   

  وی تأکید کرد: استاد رحیم هودی که به حق باید او را پدر تئاتر شیراز دانست در کنار محی‌الدین لایق پرچم هنرهای نمایشی شیراز را در دبیرستان های شیراز برافراشتند و حالا تئاتر در کوی برزن شیراز در تماشاخانه‌های هودی و سپاسدار، در پلاتوهای لایق و پورشکیبایی و تالارهای شهر برای مردم، نماد زندگی، روشنگری و دغدغه‌مندی است.

  همچنین نخستین جلد از مجموعه «تاریخ شفاهی هنرمندان استان فارس» با عنوان «رحیم هودی؛ پدر تئاتر شیراز» نوشته آسیه دانشور و مژگان صادقی فرد با دبیری حسن دهقان، تمبر یادبود آیین نکوداشت این هنرمند پیشکسوت و سردیس این استاد پیشکسوت که توسط علی قصردشتی هنرمند مجسمه ساز ساخته شده بود، رونمایی شد.
  نظرات کاربران