در حال بارگذاری ...

یادداشتی برنمایش «وقتی از بریدگی های خونبار عصب می گذرد»

نمایش «وقتی از بریدگی های خونبار عصب می گذرد» به کارگردانی سارا ظریف صنایعی و نویسندگی رضا شاهبداغی، از ۲۰ فروردین تا ۳۰ فروردین در سالن استاد هودی پارک آزادی شیراز، میزبان علاقمندان بود.

تئاتر فارس-  محمد مهدی اسد زاده، نمایش «وقتی از بریدگی های خونبار عصب می گذرد» به کارگردانی سارا ظریف صنایعی و نویسندگی رضا شاهبداغی، از 20 فروردین تا 30 فروردین در سالن استاد هودی پارک آزادی شیراز، میزبان علاقمندان بود.
نمایشی کاملاً زنانه که مروری اجتماعی و خانوادگی بر حوادث دهه پنجاه و شصت دارد. 
خانواده ای پاشیده از هم در کوران حوادث دهه پنجاه، یکپارچگی یکتای دهه شصت را روایت می کنند.
مادرانه ای بس غمناک در کنار دخترانه هایی با دیدگاه های متفاوت که دهه شصت را برای شان می ساخت.
به گونه ای می توان این نمایش را برداشتی آزاد و غم ناک از فیلم سینمایی «آشغال های دوست داشتنی» دانست. 
خانه ای که هر روزش غم ناک تر از دیروز است. 
موشک پایان بخش زندگی پر از درد مادر، و آرزوهای دوست داشتنی دختران...
مادرانی که در دهه پنجاه و شصت مادری کرده اند، و دخترانی که کنار مادرانشان بوده اند و با فراز و نشیب های آن دوران، صبوری کرده اند. زنانی که از درون دردها و غم ها، شادی را رقم می زدند.
این نمایش بیان تاریخی است از سه چهار دهه پیش، که در گذران زمان می رود تا به فراموشی برسد.
خانواده ای را به تصویر می کشد که از هر سو کشیده می شود و مادری که رکن و نگهدارنده بنیان خانواده است.
مادری به سه دختر و درد فراق پسر... میز کوچکی با پارچه ای سیاه و شمع هایی روشن و سینی حلوا، و چهار پرده سپید آویزان که نور آبی پشتش، حکایتی غریب را روایت می کرد.
عروسی که دلش راضی به وصلت با بیگانه خیانت پیشه نیست اما برای حفظ خانواده با چشمان خیسش سیاهی مژگان را می شوید تا خانواده اش به عیش بنشینند، حکایتی از ایثارهای زنانه دهه شصت دارد.
این نمایش از نوع شعارزدگی است و نه از نوع بیان تاریخی که تنها از جامعه سیاسی و گاه فرهنگی سخن گوبند و از درون خانواده ها خبری ندارند. آن چه در این نمایش می بینیم همانی است که مردمان آن دوران به خوبی درک کرده اند و در آن زیسته اند. خانواده ای را می بینم که در دو دهه پنجاه و شصت دغدغه هایی داشته اند و در گذرگاه تلاطم های سیاسی و اجتماعی، زندگی شان در تلاطم بود و مادر...
این نمایش تراژیک، در یک دوره ده روزه اجرای خود، پای برخی از مسئولان و پیشکسوتان نمایش استان را به سالن استاد هودی باز کرد. کسانی که در آن دوران خود درک واحدی داشتند. لیلا دودمان، عضو شورای شهر شیراز و بهزاد مریدی و کاظم روزیطلب از جمله تماشاچیان این نمایش بودند که زبان به تمجید آن گشودند.
مطالب مرتبط

درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه
درباره تالار مرکزی شیراز

هنرمندان تئاتر چشم انتظار گشایشی تازه

تئاتر فارس_ سمیرا متین نژاد؛ توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در کلان‌شهر شیراز اهمیت بسیار دارد؛ با این حال با گذشت قریب به ۱۰ سال از آغاز ساخت نخستین پروژه تالار مرکزی این شهر، همچنان چشم عنایت به دستان دولت و سرمایه‌گذاران دوخته شده است.

|

در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند
در گفت و گو با فعالان تئاتر فارس مطرح شد:

هنرمند باید بتواند بدون دغدغه از طریق تئاتر امرار معاش کند

تئاتر استان فارس از نبود نهادسازی رنج می‌برد و فعالان حرفه‌ای معتقدند تاکنون وعده‌های داده شده از حد شعار فراتر نرفته است.محمد حسین نیکوپور خبرنگار و منتقد هنری در این خصوص با عباس چهل تنان و سعید رضا خوش شانس به گفتگو نشسته است.

|

آثار منتخب جشنواره «تئاتر+خانه» معرفی شدند

شش اثر  از فارس به مرحله پایانی جشنواره «تئاتر+ خانه» راه یافتند
آثار منتخب جشنواره «تئاتر+خانه» معرفی شدند

شش اثر از فارس به مرحله پایانی جشنواره «تئاتر+ خانه» راه یافتند

آثار راه‌یافته به مرحله پایانی جشنواره مجازی «تئاتر+خانه» از سوی شورای انتخاب این جشنواره هنری معرفی شدند/ شش اثر نمایشی از فارس به مرحله پایانی بخش های مختلف جشنواره «تئاتر+ خانه» راه یافتند .

|

جشنواره تئاتر پارس جنوبی برگزیدگانش را شناخت؛

درخشش هنرمندان نمایشی فارس در جشنواره تئاتر پارس
جشنواره تئاتر پارس جنوبی برگزیدگانش را شناخت؛

درخشش هنرمندان نمایشی فارس در جشنواره تئاتر پارس

نمایش های «استرالیا» و «متولد شده در خون» از جشنواره مجازی تئاتر پارس جنوبی بازگشتند و در بخشهای مختلف، کاندید و برگزیده شدند و مقام و جوایز ارزنده ای را به شیراز هدیه کردند.

|

کرونا و رکود در هنرهای نمایشی فارس

ضرر ۱۰۰ میلیارد ریالی کرونا به بیش از ۸هزار هنرمند  فارس
کرونا و رکود در هنرهای نمایشی فارس

ضرر ۱۰۰ میلیارد ریالی کرونا به بیش از ۸هزار هنرمند فارس

باغ شکوفای فرهنگ و هنر فارس که در یک دهه گذشته با توسعه فعالیت‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها و مشارکت بخش خصوصی به ثمردهی رسیده بود، با بحران کرونا رو به ویرانی گذاشته است و چنانچه برای مدتی طولانی ادامه یابد، همه تلاش‌های گذشته را از بین خواهد برد. گزارش سیده سمیرا متین نژاد

|

«استرالیا » و« متولد شده در خون» نمایندگان فارس در جشنواره نگین خلیج فارس

«استرالیا » و« متولد شده در خون» نمایندگان فارس در جشنواره نگین خلیج فارس

جشنواره ی تئاتر پارس جنوبی یادواره ی زنده یاد استاد علی غلامی بصورت مجازی برگزار می شود * نهمین جشنواره ی منطقه ای تئاتر نگین خلیج فارس با حضور گروه های تئاتری از استانهای بوشهر، هرمزگان، فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد از تاریخ ۶ لغایت ۱۰ اردیبهشت ماه بصورت مجازی برگزار ...

|

بیست و هفت مارس، هفت فروردین:

روزجهانی تئاتر ، یاد روز تئاتر پیشگان جهان
بیست و هفت مارس، هفت فروردین:

روزجهانی تئاتر ، یاد روز تئاتر پیشگان جهان

بیست و هفت مارس، هفت فروردین روز جهانی گرامیداشت تئاتر است ، در سال ۱۹۶۲ میلادی برای نخستین بار انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) در 'هلسینکی' فنلاند طرحی را برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر ارائه داد

|

نظرات کاربران