در حال بارگذاری ...
 • راهیابی دونمایش از فارس به جشنواره ارمنستان

  نمایش های «خائوس» به کارگردانی رضا رفیعی نسب از شیراز و «نارکولپسی» به کارگردانی هادی امامی مقدم از مرودشت استان فارس به جشنواره هنرهای اجرایی هایفست ارمنستان راه یافتند.

  به گزارش تئاتر فارس، یکی از اعضای برگزارکننده جشنواره هنرهای اجرایی هایفست ارمنستان به ارایه جزئیات این دوره از جشنواره پرداخت و درباره تور اجراهای اروپای شرقی گروه «دیماک» به سرپرستی خودش توضیح داد.

  آلبرت بیگجانی کارگردان تئاتر، عضو هیات برگزارکننده جشنواره هنرهای اجرایی هایفست ارمنستان و دبیر بخش ایران این جشنواره گفت: جشنواره هنرهای اجرایی هایفست ارمنستان ۱ تا ۸ اکتبر مصادف با ۹ الی ۱۷ مهر ماه در کشور ارمنستان برگزار می شود. در این دوره از جشنواره کشورهای برزیل، آرژانتین، روسیه، فنلاند، ارمنستان، گرجستان، ایران، قزاقستان، فنلاند، آلمان، اتریش، لیتوانی، یونان، ایتالیا، سوئد و استونی شرکت می کنند.

  بیگجانی درباره گروه های شرکت کننده ایرانی در این دوره از جشنواره بیان کرد: امسال ۱۲ گروه ایرانی حضور خواهند داشت که سه اجرای خیابانی نیز خواهیم داشت. همچنین قرار است ورک شاپ های تخصصی نیز در جشنواره برگزار شود که جزئیاتش به زودی اعلام می شود.

  وی ادامه داد: نمایش های «خائوس» به کارگردانی رضا رفیعی نسب از شیراز، «دارالحرب» به کارگردانی پوریا قلی پور از کرمان، «زندگی در یک اتاق شیشه ای» به کارگردانی حیدر رضایی از دهلران که نمایش خیابانی است، «نارکولپسی» به کارگردانی هادی امامی مقدم از مرودشت استان فارس، «اگر شبی از شب های تهران» و «بهادر» به کارگردانی جواد صداقت و الهام ابنی از بوشهر، نمایش خیابانی «با دریا برقص» و صحنه ای «پشیمانی» به کارگردانی نازنین والاجم از تهران، «جنگ رستم و اسفندیار» به کارگردانی داریوش نصیری از تهران، «هویت» به کارگردانی احسان خیرمند از تهران، «مرگ بر مرگ» به کارگردانی مهران سلگی از تهران، «سکوت بر برهوت» به کارگردانی ماندانا ابقری از تهران و «مارشملو» به کارگردانی خودم از تهران آثار ایرانی شرکت‌کننده در این دوره هستند.

  این کارگردان تئاتر درباره ویژگی آثار انتخاب شده ایرانی عنوان کرد: تلاش کردیم آثاری که برای حضور در جشنواره انتخاب می شوند، متنوع باشند. آثاری که از حرکات بدنی استفاده کرده اند و جنبه های بصری قوی داشته اند و کم دیالوگ نیز بودند بیشتر از دیگر آثار مدنظر قرار گرفتند و همچنین آثار سنتی، تک نفره و نقالی نیز در بخش ایران جشنواره حضور دارند. ترجیح من این است که اگر نمایشی هم دیالوگ دار باشد از بالانویس استفاده نشود چون یک اثر نمایشی خودش باید گویا باشد.

  بیگجانی درباره فعالیت های دیگرش توضیح داد: قرار است گروه نمایش «دیماک» با نمایش «چمدان و سگ ملوس» تور اجرا در اروپای شرقی داشته باشد. به این ترتیب که ۴ مهر «چمدان و سگ ملوس» در جشنواره سوبوتیکای صربستان و ۱۰ مهر در جشنواره آکادمی عروسکی کی‌اف که امسال نودمین سالگرد تاسیسش را جشن می گیرند، اجرا خواهد داشت. همچنین ۱۷ مهر نیز اجرای نمایش «مارشملو» در جشنواره هایفست ارمنستان خواهد بود.

  وی در پایان صحبت هایش درباره نمایش «مارشملو» گفت: «مارشملو» نمایشی کاغذی و تک نفره براساس داستان «لافکادیو» شل سیلوراستاین است که در ایران اجرای عمومی نداشته اما تا به حال در جشنواره های مختلف خارجی اجرا شده است. این نمایش داستان شیری است که در جنگل تیراندازی یاد می گیرد، به سیرک می رود، معروف می شود و در پایان دچار بحران هویت می شود.
  نظرات کاربران