در حال بارگذاری ...
 • « غبار» به صحنه می رود

  مهران مقدر نویسنده و کارگردان نمایش «غبار» از اجرای این تئاتر در تماشاخانه تازه تاسیس هفت جام هنر پارسیان خبر داد.

  به گزارش تئاتر فارس، نمایش «غبار» به نویسندگی و کارگردانی مهران مقدر از یک تا بیستم اسفندماه ۱۳۹۵ ساعت۱۸:۳۰ در تماشاخانه «هفت جام هنر پارسیان» واقع در حدفاصل چهارراه باغتخت و میدان اطلسی روبروی بانک صادرات بر روی صحنه خواهد رفت  که این سالن تازه تأسیس برای اولین بار است که نمایشی در سطح حرفه ای در آن اجرا می شود.

  مقدر می گوید: تهیه کنندگان این نمایش شهرام آذری و یعقوب مقدم نیا هستند. شهرام آذری تهیه کنندگی نمایش های دیگر گروه سروش را نیز برعهده داشته است. از جمله نمایش غول آباد که در سال ۱۳۹۳ با دوازده هزار تماشاگر پربیننده ترین نمایش سال شد

  وی افزود: از سال ۱۳۷۰ وارد عرصه نمایش شد و تا کنون بیش اژ بیست نمایش را در سطح حرفه ای و در مقاطع کودک و نوجوان و بزرگسال به روی صحنه آورده است. هر چند عمده کارهای وی در زمینه کودک و نوجوان است اما در بخش بزرگسال هم حرف هایی برای گفتن دارد. بجز نمایشنامه های استاتیرا که زمینه ای تاریخی و سروهای خونین که متنی در مورد دفاع مقدس است و یک سیاه بازی سایر نمایشنامه های او پیرامون مسائل اجتماعی است و به مشکلات خانواده ها و نحوه ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر و جامعه می پردازد. این سه زن، شغال، تو بودی نه تو بودی و هما خانم از این دسته اند.

  این کارگردان تئاتر بیان داشت: غبار نیز مانند اکثر نمایشنامه های بزرگسال مقدر فضایی اجتماعی دارد و به یکی دیگر از موضوعاتی می پردازد که برای هر خانواده ای ممکن است پیش بیاید. در این زمینه گفتگویی را با مهران مقدر انجام داده ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.

  او ادامه داد: داستان غبار در مورد اتفاقاتی است که در یک خانواده می افتد و اعضای خانوادخ هر کدام از یک دید متفاوت به قضیه می نگرند. این تفاوت در نگرش ها باعث می شود که به تعداد تماشاگران در مورد این کار نظر متفاوت وجود داشته باشد. از طرفی در نسل های مختلف هم بازخورد های مختلفی خواهد داشت. پدر و مادرهای ما یک برداشت و فرزندانمان برداشتی دیگر خواهند داشت. در این متن سعی کردم قضاوتی نکنم و همه تصمیم گیری ها به عهده ی تماشاکر باشد تا با شناختی که از جامعه اطراف خود و خانواده اش دارد از این نمایش بهره ببرد. نکته دیگر در مورد این نمایش این است که موضوع بسیار جسورانه طراحی شده ، موضوعی که بسیار کم به آن پرداخت شده است.

  مهران مقدر گفت: مطلبی به این صراحت کمتر در تئاتر عنوان شده است. موضوعی که همانطور که گفتم هر کدام از اعضای خانواده و یا هرکدام از افراد در سنین مختلف قضاوتی متفاوت نسبت به آن خواهند داشت و در ادامه صحبت هایش اشاره ای نیز به گروه نمایش سروش کرد که خود سرپرست و بنیان گذار آن است. گروه نمایش سروش در سال ۱۳۷۱ تأسیس شد و تا کنون بیش از سی اثر نمایشی را بر روی صحنه برده است. سروش به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین گروه نمایش کودک فارش است که همچنان در زمینه تئاتر کودک و نوجوان فعالیت دارد. این گروه یکی از گروه های دارای پروانه فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که دارای سابقه قابل توجهی می باشد.

  نمایش غبار به نویسندگی و کارگردانی مهران مقدر از یک تا بیستم اسفندماه ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰ در سالن هفت جام هنر پارسیان واقع در حدفاصل چهارراه باغتخت و میدان اطلسی روبروی بانک صادرات بر روی صحنه خواهد رفت. این سالن تازه تأسیس برای اولین بار است که نمایشی در سطح حرفه ای در آن اجرا می شود.

  تهیه کنندگان این نمایش شهرام آذری و یعقوب مقدم نیا هستند. شهرام آذری تهیه کنندگی نمایش های دیگر گروه سروش را نیز برعهده داشته است. از جمله نمایش غول آباد که در سال ۱۳۹۳ با دوازده هزار تماشاگر پربیننده ترین نمایش سال شد.

   
  نظرات کاربران